Kolomjažská mešita

Kolomjažská mešita je mešita v Petrohradě, která se nachází na severu města v historickém rajonu Kolomjagi. Byla otevřena 16. července 2009.[1]

Kolomjažská mešita
Мемориальная мечеть имени Жафяр-хазрата Пончаева
Poloha
StátRusko Rusko
ObecPetrohrad
Zeměpisné souřadnice60°1′3″ s. š., 30°16′53″ v. d.
Kolomjažská mešita
Základní informace
Typ mešitypáteční
Proud islámusunnitský
Statusv provozu
Architektonický popis
ArchitektRašat Valejevič Achmetchanov
Vystavěna2006-2009
Kapacita1 000 věřících
Počet minaretů1
Výška minaretů39 m
Počet kupolí1
Výška kupolí23 m
Odkazy
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Mešita byla postavena na pokyn duchovní správy muslimů v Petrohradě a severozápadním regionu pro věřící žijící v Přímořském a Vyborském rajonu. Na získání místa pro stavbu se aktivně podílela politička a etnografka Galina Starovojtová. Stavební povolení bylo vydáno v dubnu v roce 2005. Generálním dodavatelem se výběrovým řízením stala společnost Profil, stavba byla financována pomocí darů.

K položení základního kamene došlo 25. června 2006. Ve spodní části základny pod mihrábem je pozlacená kapsle s verši Koránu.[2] Dřevěný vyřezávaný mihráb označující směr do Mekky vyrobili turečtí řemeslníci.

Mešita čtvrti byla otevřena 16. července 2009. Prvním imámem je Ravil Džafjarovič Pančejev, v současnosti muftí Petrohradu a severozápadního regionu.

Budova

Prostor je určen pro tisíc lidí. První patro o celkové ploše asi 500 m² je pro muže, balkon ve druhém patře je pro ženy. Součástí komplexu je dvoupodlažní kancelářská budova.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Коломяжская мечеть na ruské Wikipedii.

  1. Мечеть в Приморском районе Петербурга несет угрозу окружающим. pskov.aif.ru [online]. [cit. 2020-11-22]. Roč. 2012. Dostupné online. (rusky)
  2. Вторая Санкт-Петербургская мечеть. dum-spb.ru [online]. Духовное управление мусульман [cit. 2020-11-22]. Dostupné online. (rusky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.