Klíšťákovití

Klíšťakovití nebo také měkká klíšťata (anglicky soft ticks) patří do třídy pavoukovců. Jejich jméno vzniklo díky absenci hřbetního štítku zvaném scutum, který je u klíštěte obecného viditelný pouhým okem. Jedná se o ektoparazity, živící se krví obratlovců, převážně ptáků, ale hostitelem bývá i člověk.

Klíšťákovití
Klíšťák holubí s vajíčky
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádklíšťatovci (Ixodida)
Čeleďklíšťákovití (Argasidae)
C. L. Koch, 1844
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Info

Celé tělo pokrývá měkký kožovitý tělní pokryv zvaný intergument. Na spodní straně plochého těla nalezneme 4 páry článkovaných nohou, zakončených dvěma drápky, sloužícími k lezení a udržení na hostiteli. Gnathosoma, neboli část těla nesoucí u roztočů chelicery a makadla, je zcela z vrchní strany zakryta tělem (idiosomou). I když se jedná o zástupce z kmene členovců, nemá článkované tělo. Na hřbetní straně tarsu prvního páru končetin se nachází Hallerův orgán, který klíšťákům zastupuje smyslovou funkci v podobě rozpoznávání koncentrace oxidu uhličitého a sledování zachycení zdrojů tepla v okolí.

Literatura

  • VOLF, P.; HORÁK, P.. Paraziti a jejich biologie. Praha : Triton, 2007. 318 s. ISBN 978-80-7387-008-9.
  • ROSICKÝ A KOLEKTIV. Roztoči a klíšťata škodící zdraví člověka. Praha : Academie, 1979. 208 s.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.