Kenneth Waltz

Prof. Kenneth Neal Waltz, Ph.D., dr.h.c. mult. (8. června 192413. května 2013) byl americký politolog, emeritní profesor Kalifornské univerzity v Berkeley, vědec na Columbia University [1] a jeden z nejvýznamnějších teoretiků mezinárodních vztahů, hlavní představitel neorealismu, směru který byl jedním z diskurzů v rámci tzv. třetí debaty na konci 70. let 20. století.

Kenneth Waltz
Narození8. června 1924
Ann Arbor
Úmrtí12. května 2013 (ve věku 88 let)
Washington, D.C.
Příčina úmrtízápal plic
Alma materKolumbijská univerzita
Oberlin College
Povolánívysokoškolský učitel, politolog, filozof a politik
ZaměstnavateléKalifornská univerzita v Berkeley
Brandeisova univerzita
Kolumbijská univerzita
Swarthmore College
OceněníGuggenheimovo stipendium
Funkcepředseda (American Political Science Association; 1987–1988)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Profesní život

Postgraduální studium ukončil v roce 1954 na Columbia University (Ph.D.). Pracoval jako profesor politologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley a vědecký pracovník na Columbia University. V letech 1987-1988 působil ve funkci předsedy Americké politologické společnosti (American Political Science Association), byl také členem Americké akademie umění a věd.

Vědecká činnost

Stal se nejvýznamnějším představitelem neorealismu v mezinárodních vztazích, a to především vydáním knihy Theory of International Politics v roce 1979. Neorealistický model postavil na prvcích realistů, kdy použil jejich koncept mezinárodní anarchie, tezi o státu jako jediném aktéru mezinárodního systému a tvůrci mezinárodní politiky, stejně jako fakt, že mocenská politika je hlavní charakteristikou anarchického systému států.

Stát se snaží o zajištění svého přežití a bezpečí. Nejvýraznějším rozdílem od realismu je pak náhled na úroveň analýzy. Na rozdíl od Hanse Morgenthaua se nezaměřuje na studium lidské přirozenosti (pro realisty klíčový bod), ale směřuje k analýze struktury systému států, tj. považuje politiky za vězně, kteří jsou spoutáni systémem státu.

Čestné doktoráty

Na několika vysokých školách obdržel titul doctor honoris causa, a to na Kodaňské univerzitě, Oberlin College, Nankai University a Aberystwyth University.

Výbor z díla

  • Man, the State, and War. Columbia University Press. New York: 1959.
  • Foreign Policy and Democratic Politics: The American and British Experience. Little, Brown and Company. New York: 1967.
  • Theory of International Politics. McGraw Hill. New York: 1979.
  • The Use of Force: Military Power and International Politics. University Press of America. New York: 1983. (spoluautor Robert Art).
  • Reflections on Theory of International Politics. A Response to My Critics. In: Keohane, Robert: Neorealism and Its Critics. 1986.
  • The Spread of Nuclear Weapons: A Debate Renewed. W. W. Norton & Company. New York: 2003.

Odkazy

Reference

  1. mjtier.people.wm.edu. mjtier.people.wm.edu [online]. [cit. 2010-05-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-02-16.

Literatura

  • Waisová, Š. (2002) : Úvod do studia mezinárodních vztahů. Aleš Čeněk: Dobrá Voda.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.