Katova bašta (Košice)

Katova bašta je zbytek Košického městského opevnění. Původně nešlo o baštu, ale o barbakán a její současné pojmenování pochází až z 19. století. Ve srovnání s jinými barbakany nápadně rozsáhlejší objekt byl vybudován ve dvou časově rozdílných fázích.

Katova bašta
Pohled na vnitřní stranu Katovy bašty z nádvoří Východoslovenského muzea
Základní informace
Výstavba15. století
Poloha
AdresaHrnčiarska 7, 040 01 Košice, Košice, Slovensko Slovensko
Souřadnice48°43′21,48″ s. š., 21°15′36,67″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katovu baštu nechal vystavět po roce 1441 kapitán Košic Jan Jiskra z Brandýsa ve službách krále Ladislava Pohrobka, který se podielel i na zpevňování ostatních částí opevnění v souvislosti se zvýšeným nebezpečím obležení města přívrženci Vladislava Varnenčíka. Jiskra nechal Malovanou bránu chránit novým modernizačním prvkem středověké fortifikace- barbakánem. V první fázi šlo o jednoduchou polokruhovitou stavbu, stojící samostatně od lucemburské hradby.

Druhá etapa výstavby Katovy bašty je datována zhruba do let 1461-1471. Barbakán byl radikálně přebudován na mohutné dělostřelecké těleso s deseti dělovými komorami. Svými parametry jako velikost a opěrný systém s hliněným valem, který měl tlumit dělostřelecké nálety, představuje Katova bašta unikátní typ fortifikačního útvaru, který je přechodem od rondelového systému ke bastionovému, běžně rozšířenému v Evropě až v 16. století.

V současnosti je objekt využit pro areál Východoslovenského muzea s expozicí kovolijectví.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.