Katedrála ve Strängnäsu

Katedrála ve Strängänsu je gotický cihlový kostel a královská nekropole u jezera v městečku Strängnäs v kraji Södermanland v jižním Švédsku. Je katedrálním chrámem Strängnäské diecéze Švédské církve.

Katedrála ve Strängnäsu
Místo
StátŠvédsko Švédsko
Souřadnice59°22′32,09″ s. š., 17°2′4,27″ v. d.
Architektonický popis
Stavební slohcihlová gotika
Výstavba1291
Další informace
Oficiální webOficiální web
multimediální obsah na Commons
galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Dřevěný kostelík Vikingů stál na tomto místě již ve 12. století. Cihlovou chrámovou stavbu založili v 50. letech 13. století dominikáni na památku anglosaského misionáře svatého Eskila. První katedrálu vysvětil biskup Anund Jonsson roku 1291. Současná stavba je cihlové síňové trojlodí zaklenuté křížovými klenbami s hranolovou věží v západním průčelí a pochází z 1. poloviny 15. století, byla přestavěna po požáru ve 2. polovině 15. století a během následujících století postupně upravována až do roku 1971, kdy byly rekonstruovány varhany.

Z 15. století doby pocházejí gotické nástěnné malby a chórová lavice s šablonovou malbou. Zbytky původního vchodu se dochovaly ve stěně mezi lodí a věží. Na hlavním oltáři je pozdně gotický retábl s Kristovými pašijemi, bruselská dřevořezba z let 1480–1490. Umělecké vybavení interiéru patří k nejvýznamnějším ve Švédsku.

Král Karel IX. si vybral katedrálu za královskou nekropoli. V následujících letech a stoletích zde byli pohřbíváni také členové významných švédských aristokratických rodin.

Hrobky členů královského rodu

Klenotnice

Obsahuje liturgické předměty (preciosa a paramenta) a pohřební korunovační klenoty krále Karla IX. z roku 1611. Koruna a jablko, oceněné na 6 milionů EUR, byly uloupeny v červenci roku 2018[1] a v únoru 2019 nalezeny ve Stockholmu v popelnici.

Knihovna

Knihovnu v roce 1316 založili biskupové Kort Rogge a Johannes Matthiae. Významný soubor knih do ní předala královna Kristina z válečné kořisti, získané za třicetileté války švédským vojskem v Praze, Olomouci a Mikulově.

Galerie

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.