Kastleho–Meyerův test
Kastleho–Meyerův test je biochemický test, který detekuje ve vzorku protein hemoglobin, obsažený v krvi obratlovců. Této metody se využívá ve forenzních vědách při dokazování a vyšetřování trestného jednání. Citlivost testu umožňuje indikovat hemoglobin i při zředění 1:10000 (až 1:107). Kastleho–Meyerův test však nemůže prokázat, zda se jedná o krev lidskou, či krev pocházející ze zvířete. Pro určení druhu, ze kterého pochází krev, se používá Ouchterlonyho test.
Historie
Test byl poprvé popsán roku 1901 a byl pojmenován po americkém chemikovi Josephu Hoeingovi Kastlem, jehož první verze nebyla dopracovaná. Dokončil ji až roku 1903 německý fyzik a chemik Erich Meyer.
Metoda
Vzorek krve je odebrán pomocí tamponu, poté je přidána kapka fenolftaleinu po pár sekundách kapka peroxidu vodíku, nastane peroxidázy, která katalyzuje oxidaci fenolftaleinu. Pokud byl hemoglobin přítomen, poslouží jako katalyzátor a původně bezbarvý fenolftalein se poměrně rychle zbarví na lehce růžovou barvu. Když ke zbarvení nedojde rychle, tak přibližně po 30 sekundách dojde k oxidaci fenolftaleinu přirozeně i bez katalyzátoru.
Pro pozdější otestování odebraného vzorku je možné ho zakápnout ethanolem. Zabrání se tak rozpadu přítomných buněk.
Tento test nijak nepoškozuje vzorek a je možné ho provést vícekrát aniž by muselo dojít k dalšímu odběru
Princip
K testu se používá fenolftalein, který byl redukován o dva elektrony a je předem rozpuštěn v alkalickém roztoku. Obvykle se získá vařením fenolftaleinu v alkalickém roztoku s práškovým zinkem, po redukci se intenzivní růžová změní na lehce nažloutlou. Za pomoci dvou elektronů z redukovaného fenolftaleinu se přidaný peroxid vodíku přemění na vodu,
HOOH + 2 e− + 2 H+ → 2 H2O tuto reakci může katalyzovat hemoglobin, ale bohužel také další oxidační činidla zejména měďnaté a nikelnaté soli, proto je nutné po přidání fenolftaleinu pár sekund počkat až poté přidat peroxid vodíku, aby bylo zajištěno, že následná změna barvy v případě pozitivního výsledku bude způsobena přítomností hemoglobinu.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kastle–Meyer test na anglické Wikipedii.