Kareta obrovská

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je druh velké mořské želvy z čeledi karetovitých.

Kareta obrovská
Kareta obrovská plave u korálového útesu na Havaji
Stupeň ohrožení podle IUCN

ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádželvy (Testudines)
Podřádskrytohrdlí (Cryptodira)
Čeleďkaretovití (Cheloniidae)
Rodkareta (Chelonia)
Binomické jméno
Chelonia mydas
Linnaeus, 1758
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kareta obrovská obývá víceméně všechna moře v tropickém a subtropickém pásu a také některá moře v mírném pásu. Jako většina mořských želv, i tato migruje na velké vzdálenosti mezi oblastí, kde shání potravu, a hnízdištěm.

Popis

Po kožatce velké se jedná o druhou největší mořskou želvu světa, krunýř dospělé karety může být 100 až 120 cm dlouhý, a ona sama váží až 200 kg.[2] Barevný vzor na krunýři se se stárnutím želvy různě mění. Čerstvě vylíhlá mláďata mají většinou černý krunýř a světle zbarvený plastron.

Způsob života

Kareta obrovská

Karety obrovské putují tisíce kilometrů za potravou a rozmnožováním. Samice kladou vejce do písku na pláže, na nichž se samy narodily. Samice pro vejce vyhrabává díry, do kterých je klade. Vejce i mláďata, která se z nich později líhnou, jsou oblíbenou a snadno získatelnou potravou pro spoustu živočichů,, jako jsou krabi, malí mořští savci nebo mořští ptáci. O mláďata se nikdo nestará a pravděpodobně se dospělosti dožije pouze každá stá kareta obrovská. Karety jsou dokonale přizpůsobené životu v moři a poté, co se dostanou do vody, se na souš vracejí pouze samice kvůli kladení vajec. Mláďata se živí hlavně masitou potravou, zatímco dospělci preferují rostlinnou potravu.

Ohrožení

Kareta obrovská je coby ohrožený druh chráněna – je například na seznamu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin. Lidé jí ovšem škodí i neúmyslně, ať už skrze znečištění, nebo například při rybolovu, kdy často uvízne v síti s rybami. Želví mláďata jsou navíc ohrožována i některými zvířaty, například mořskými savci a kraby. Vejce klade do písku, aby byla lépe chráněna před predátory. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk.

Údaje o druhu

poddruhy

  • kareta obrovská atlantská
  • kareta obrovská japonská
  • kareta obrovská tichomořská
Délka
v průměru 78–120 cm
Hmotnost
v průměru 68–190 kg
Délka života
až kolem 80 let[3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Green sea turtle na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
  2. HERSH, Kendalyn. Chelonia mydas (Green Turtle). Animal Diversity Web [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné online. (anglicky)
  3. https://www.stoplusjednicka.cz/nejlepe-prizpusobeni-suchozemci-petice-navstevniku-vodni-rise

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.