Kaple svatého Jana Nepomuckého (Olší nad Oslavou)

Kaple sv. Jana Nepomuckého se nachází v Olší nad Oslavou, původně samostatné vsi, od roku 1980 místní části města Velké Meziříčí. Spolu s celou vsí spadá do území farnosti Netín. Kaple je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Kaple sv. Jana Nepomuckého
Místo
StátČesko Česko
KrajVysočina
OkresŽďár nad Sázavou
ObecVelké Meziříčí
LokalitaOlší nad Oslavou
Souřadnice49°24′13,82″ s. š., 15°59′34,4″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
Děkanátvelkomeziříčský
FarnostNetín
Statusobecní kaple
Užívání1x ročně poutní bohoslužba
Architektonický popis
Výstavba19. století
Specifikace
Umístění oltářeseverovýchod
Stavební materiálcihly
Další informace
Kód památky19807/7-4330 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Kaple byla vystavěna v 19. století poblíž na olšecké návsi. V roce 1966 byla z iniciativy tehdejšího předsedy MNV Olší nad Oslavou, Josefa Křehlíka, opravena dvojicí řemeslníků a potřebný materiál dodalo olšecké JZD.[2] Střecha kaple byla tehdy oplechována. Při další opravě kaple v roce 2009 bylo oplechování odstraněno, a položena nová šindelová střecha, odpovídající původní podobě stavby. U kaple bývá každoročně slavena poutní mše svatá ke cti svatého Jana Nepomuckého.

Stavební podoba

Kaple je malá čtvercová stavba, orientovaná k severovýchodu. Z jedné strany přiléhá k ohradní zdi dvora domu č. p. 68. Kaple je zastřešena protáhlou cibulí se zvoničkou. Na špici věžičky se nachází cyrilometodějský kříž. Ve věžičce je zavěšen zvon, který denně zvoní klekání. Až do konce 20. století bylo zvonění zajišťováno ručně.

Okolí kaple

V zahradě jednoho z olšeckých domů při okraji vsi je postavena přibližná kopie návesní kaple v podobě s oplechovanou střechou. Při rozcestí na okraji vsi směrem na Netín se nachází kovový kříž s nápisovou destičkou, na které stojí: Ke cti a slávě Boží věnovali Josefa a Frant. Černý z Olší roku 1872. Býval v Olší zvyk při pohřbu někoho z místních zastavit se zde s pohřebním průvodem. Po modlitbě se pak pokračovalo v cestě do Netína, kde se konal vlastní pohřeb. U tohoto kříže byl také koncem druhé světové války pohřben rumunský voják, který v Olší padl během osvobozování. Po několika letech byly jeho ostatky exhumovány a odvezeny k pohřbení jinam.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-07-13]. Identifikátor záznamu 130593 : Kaple. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  2. Olsinadoslavou.cz - Oprava kapličky v roce 2009[nedostupný zdroj]

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.