Kalifornský záliv

Kalifornský záliv (anglicky: Gulf of California, španělsky: Golfo de California), někdy též Cortézovo moře, je záliv mezi Kalifornským poloostrovem a mexickou pevninou. Obklopují jej mexické státy Baja California, Baja California Sur, Sonora a Sinaloa a délka jeho pobřeží je zhruba 4000 kilometrů. Do zálivu vtékají řeky Colorado, Fuerte, Mayo, Sinaloa, Sonora a Yaqui. Rozloha Kalifornského zálivu činí přibližně 160 tisíc km2. Na většině anglických map je označován jako Kalifornský záliv, zatímco mezi místním obyvatelstvem je nazýván Cortézovo moře.

Kalifornský záliv
satelitní snímek zálivu
Šířka48 - 241 km
Délka1126 km
Rozloha160000 km²
Zeměpisné souřadnice28°0′0″ s. š., 112°0′0″ z. d.
SvětadílAmerika
StátMexiko Mexiko

Záliv z větší části obklopuje Sonorská poušť. Zdejší přírodní prostředí je také unikátní svojí vysokou biologickou diverzitou moře, díky níž a díky zdejším ostrovům byl v roce 2005 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Ostrovy a chráněná území Kalifornského zálivu“ (mezi nimi např. největší mexický ostrov Tiburón). V severní části zálivu žije kriticky ohrožená endemická populace sviňuchy kalifornské. Kalifornský poloostrov patří mezi nejdelší a nejizolovanější poloostrovy a je druhým takovým na světě, hned po Malajském poloostrově v jihovýchodní Asii.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gulf of California na anglické Wikipedii.

  1. BRUSCA, Richard C. A Handbook to the Common Intertidal Invertebrates of the Gulf of California. Tucson: University of Arizona Press, 1973. Dostupné online. ISBN 0816503567. S. 10–15. (anglicky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.