Kříž královny Dagmar

Křížek dánské královny Dagmar je nákrční šperk, dvojdílné byzantské enkolpion s oboustranou smaltovanou výzdobou, pravděpodobně patřil dánské královně Dagmar Dánské, jež byla českou princeznou Markétou Přemyslovnou.

Kříž královny Dagmar
Křížek královny Dagmar, zadní strana
Vlastnosti
Mediumzlato
Šířka29 mm
Výška43 mm
Umístění
UmístěníNárodní muzeum v Dánsku
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Křížek byl nalezen v roce 1683 v Dagmařině hrobě v klášterním kostele svatého Brandta v Ringstedu na Sjællandu v Dánsku. Markéta pocházela z českého rodu Přemyslovců, byla dcerou krále Přemysla Otakara I. a byla provdána za Valdemara II., krále Dánska. Při svatbě přijala jméno Dagmar Dánská.

Křížek z jejího hrobu byl mnohokrát zkoumán v literatuře francouzské, německé, dánské i české a autoři dosud nedošli k jednotnému závěru. Dánové se pochopitelně pokoušeli oslabit záznam v inventáři dánské královské pokladnice o místě nálezu, protože šlo o královské pohřebiště, kde sousední hrob patřil původem dánské královně Richize. Většina literatury se ovšem shoduje na původní atribuci Dagmaře a Byzanci.

Popis

Jde o dvoudílný dutý křížek - relikviář, protože do dutiny se pro ochranu nositele vkládala relikvie a zavíral se pomocí šesti nýtků na výstupcích. Je zhotoven doléváním ze zlata, má rozměry 2,4 x 2,8 cm bez ouška, které je novodobé. Na líci je zobrazen Kristus ukřižovaný Podle výzdobné techniky pestrobarevného přihrádkového emailu, schématu Kristovy postavy a podle popisek psaných řeckou alfabetou je pravděpodobné, že byl zhotoven v Byzanci v intervalu od přelomu 10. a 11. století do konce 12. století. Někteří autoři poukázali na styky českého království s Kyjevskou Rusí a možnost získání při sńatku odtamtud, zobrazení postav jim připomíná pravoslavné ikony.

Dosavadní názory naposledy shrnul dánský historik Kasper Holdgaard Andersen z univerzity v Aarhusu [1]

Křížek je vystaven v Národním muzeu v Kodani. Dočkal se mnoha replik i více či méně věrných napodobenin, dnes je v tradičně protestantském Dánsku oblíbený převážně mezi dánskými luterány.

Odkazy

Reference

Literatura

  • CHYTIL, Karel; FRIEDL, Antonín; KONDAKOV, Nikolaj Pavlovič. Kříž zvaný Závišův v pokladu kláštera ve Vyšším Brodu. Praha: [s.n.], 1930.
  • WESSEL, Klaus: Byzantine enamels from the 5th to the 13th century, Shannon 1969, s. 29-30.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.