Joseph Ignace Guillotin

Dr. Joseph-Ignace Guillotin (28. května 173826. března 1814) je známý jako vynálezce gilotiny, kterou však ve skutečnosti nevynalezl, pouze propagoval užití tohoto stroje k výkonu trestů smrti ve Francii během Velké francouzské revoluce.

Joseph Ignace Guillotin
Narození28. května 1738
Saintes
Úmrtí26. března 1814 (ve věku 75 let)
Paříž
Příčina úmrtístaphylococcal infection
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise (od 1814)
Alma materPařížská univerzita
Univerzita v Bordeaux
Povolánílékař a politik
Nábož. vyznáníkatolicismus
Funkceposlanec na Generálních stavech 1789 (1789–1791)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Na počátku svých studií byl velmi zaujat uměním. Posléze se stal profesorem literatury na Irisnah College v Bordeaux, kde se rozhodl pokračovat ve svých studiích na lékaře. Studoval medicínu v Remeši a na pařížské univerzitě. Dostudoval v roce 1770.

V roce 1784 mu francouzská vláda určila spolu s Benjaminem Franklinem výzkum zvířecího magnetismu, což byl termín používaný pro domnělou éterickou sílu, způsobující přitažlivost mezi pohlavími a charizma.

V roce 1789 se stal zástupcem Paříže v ústavodárném shromáždění. Tento sněm vznikl na počátku revoluce a měl za úkol vytvoření ústavy. Díky tomu mohl propagovat stínání hrdel mechanickým zařízením také v pozdějším parlamentu.

Přestože propagoval budoucí gilotinu, byl dr. Guillotin proti trestu smrti. Doufal, že humánnější a méně bolestivá metoda výkonu trestu je prvním krokem ke zrušení trestu smrti. Také se snažil, aby na popravy chodilo méně lidí a rodin s dětmi. Podle jeho názoru měly být popravy soukromou a individuální záležitostí. Podle legendy zemřel pod gilotinou i on sám, ve skutečnosti však bylo příčinou jeho smrti rameno postižené nežity.

Ohlas v kultuře

O románové, čili fiktivní zpracování vynálezcova životopisu se mimo jiné pokusil i česko-britský herec a spisovatel Herbert Lom.[1]

Odkazy

Reference

  1. Herbert Lom: Dr. Guillotin : Bádání excentrického vědce, který předběhl svou dobu, překlad: Zlata Kufnerová, Praha : Ivo Železný, 1992, ISBN 80-7116-298-1

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.