Josef Pfeifer

Josef Pfeifer (9. února 1798 Mšeno21. ledna 1862) byl český římskokatolický duchovní, generální vikář a oficiál litoměřické diecéze, děkan katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích od roku 1860. Šlo o pozdějšího čestného občana ve Mšeně a člena Matice České.

Jeho Milost
Msgre. Josef Pfeifer
Děkan litoměřické kapituly
Prelát
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Období službyGenerální vikář litoměřické diecéze 18601862
PředchůdceVáclav Kára
NástupceJosef Ackermann
Znak
Svěcení
Kněžské svěcení1821
Osobní údaje
Datum narození9. února 1798
Místo narozeníMšeno
Datum úmrtí21. ledna 1862 (ve věku 63 let)
Místo úmrtíLitoměřice
Povolánířímskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Na kněze byl vysvěcen v roce 1821. V duchovní správě působil v Kosmonosích. Jeho působení v duchovní správě bylo prodchnuto silným českým vlasteneckým duchem. Již po svém vysvěcení přilnul k rodnému jazyku a vzdělával se v něm sám, protože v té době neexistovaly české vzdělávací ústavy. Podporoval úsilí českých vlastenců k nimž kázal v rodném jazyce. Byl jmenován biskupským cenzorem knih, zvláště českých. V roce 1842 byl instalován za kanovníka litoměřické kapituly.

Když v roce 1860 byl na hřbitově v Litoměřicích postaven nový pomník Karlu Hynku Máchovi, měl na tomto hrobě české vlastenecké kázání a pomodlil se za Máchovu duši modlitbu Otče náš v češtině. Tato aktivita mu přinesla ze strany rakouských orgánů mnoho nepříjemností.

Dne 3. srpna 1860 byl jmenován generálním vikářem a oficiálem litoměřického biskupství a v říjnu 1860 byl ustanoven děkanem katedrální kapituly. Zastával úřad prokurátora provinciální synody. Byl předsedou bratrstva Neposkvrněného početí k podpoře katolíků v Orientě. Pověřen byl též funkcí ředitele biskupského teologického studia, inspektorem pro výchovu hluchoněmých v Litoměřicích a inspektorem národních škol v litoměřické diecézi.

Až do smrti otcovsky pečoval o české duchovenstvo, což mu vyneslo velkou úctu a vážnost.

Odkazy

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.