Jitka Moravcová

Jitka Moravcová (26. listopadu 1950 Praha14. května 2018) byla česká vědkyně, první profesorka organické chemie, pedagožka na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Rovněž působila jako hlavní garantka projektů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Od roku 2015 byla členkou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Úřadu vlády České republiky a předsedala Komisi pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů.

Prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc.
Narození26. listopadu 1950
Praha
Československo Československo
Úmrtí14. května 2018 (ve věku 67 let)
Praha
Česko Česko
Příčina úmrtíembolie
Povolánívědkyně
profesorka
pedagožka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vzdělání

V mládí absolvovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích.[1] V roce 1980 nastoupila do tehdejší Laboratoře monosacharidů na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. V roce 2005 byla jmenována profesorkou pro obor Organická chemie.[2] Následně působila jako profesorka na Ústavu chemie přírodních látek Fakulty potravinářské a biochemické technologie. Ve svém výzkum se zabývala sacharidy a jejich multivalenčními konjugáty jako ligandy lektinových receptorů patogenů. Byla profesně zapojena do mnoha mezinárodních projektů.

Odborné působení

Byla dlouholetou členkou hlavního výboru České společnosti chemické a také hlavní garantkou dvou projektů na MŠMT – „Mezinárodní audit výzkumu, vývoje a inovací v České republice“ a „Metodika hodnocení a institucionálního financování ve VaVaI“. Problematika hodnocení vědy byla jejím dlouhodobým zájmem. Od roku 2015 byla členkou Rady pro výzkum, vývoj a inovace a předsedala Komisi pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů.

Zemřela v 67 letech 14. května 2018 na následky embolie po operaci kolene.

Odkazy

Reference

  1. Ženy ve vědě — Studio 6. Česká televize [online]. [cit. 2019-03-13]. Dostupné online. (česky)
  2. Prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc. – Genderová rovnováha. gro.vscht.cz [online]. [cit. 2019-03-13]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.