Jicchak Šmuli

Jicchak Šmuli, neformálně Icik Šmuli (hebrejsky יצחק שמולי nebo איציק שמולי, narozen 8. února 1980 Tel Aviv), je izraelský aktivista, politik a poslanec Knesetu za Izraelskou stranu práce.

Jicchak Šmuli
יצחק שמולי
Jicchak Šmuli
Stranická příslušnost
ČlenstvíIzraelská strana práce
Sionistický tábor

Narození8. února 1980 (42 let)
Tel Aviv
Izrael Izrael
Kneset19., 20.
SídloLod
Profesepolitik a aktivista
OceněníOutstanding Parliamentarian Award (2018)
CommonsItzik Shmuli
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografie

Sloužil v izraelské armádě u tankových jednotek. Pak pracoval jako dobrovolník v sirotčinci v Buenos Aires. Absolvoval školu zaměřenou na speciální pedagogiku a komunitní vzdělávání a manažerský kurz. Když v roce 2011 začalo v Izraeli protestní hnutí za sociální spravedlnost, které dočasně dokázalo mobilizovat stovky tisíc lidí k pouličním manifestacím, byl právě na cestě na dovolenou na Kubu, ale okamžitě se vrátil do Izraele a byl jednou z hlavních osobností protestů. Prezentoval se jako racionální pragmatik, který dokázal oslovit i lidi mimo užší sociální skupinu radikální mládeže. Odmítal rozšířit téma protestů nad rámec původní kritiky nedostupného bydlení. Zároveň trval na tom, že na každém protestu bude vlát izraelská vlajka. Na konci nejmasovější manifestace v centru Tel Avivu pak požadoval, aby byla zpívána izraelská hymna, zatímco jeho radikálnější kolegyně Stav Šafir s tím nesouhlasila, protože prý hymna je rasistická a diskriminační vůči nežidovskému obyvatelstvu, načež mezi oběma došlo ke konfliktu. Následující rok se zaměřil na vlastní projekt studentské vesničky ve městě Lod, kde bydlí. Projekt ale narazil na obtíže, když se zjistilo, že na něj přijal dar 800 000 izraelských šekelů od velké firmy vlastněné magnátem Nochi Danknerem, přičemž i proti těmto lidem v roce 2011 Šmuli protestoval. Odvrátili se od něj spolupracovníci. Na veřejnosti se navíc objevil záznam staršího setkání studentských aktivistů s premiérem Netanjahuem, kde Šmuli pravicového premiéra chválil. Do října 2012 působil Šmuli na postu předsedy Izraelského studentského svazu a zasedal ve Valném shromáždění Evropského studentského svazu. Pak ohlásil záměr kandidovat za stranu práce do parlamentu (stejně jako jeho kolegyně z protestního hnutí Stav Šafir).[1][2]

Ve volbách v roce 2013 byl zvolen do Knesetu za Izraelskou stranu práce.[3] Mandát obhájil rovněž ve volbách v roce 2015, nyní za Sionistický tábor (aliance Strany práce a ha-Tnu'a).[4]

Odkazy

Reference

  1. The anarchist, the pragmatist, and the elusive Knesset seat [online]. haaretz.com [cit. 2013-02-08]. Dostupné online. (anglicky)
  2. איציק שמולי [online]. havoda.org.il [cit. 2013-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-17. (hebrejsky)
  3. Jicchak Šmuli [online]. Kneset [cit. 2013-02-08]. Dostupné online. (anglicky)
  4. All 120 incoming Knesset members [online]. The Times of Israel [cit. 2015-03-26]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.