Jedľové Kostoľany

Jedľové Kostoľany jsou obec na Slovensku ležící v okrese Zlaté Moravce v Nitranském kraji.

Jedľové Kostoľany

znak
Poloha
Souřadnice48°28′29″ s. š., 18°29′35″ v. d.
Nadmořská výška400 m n. m.
StátSlovensko Slovensko
KrajNitranský
OkresZlaté Moravce
Jedľové Kostoľany
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha27,29 km²
Počet obyvatel908 (2017)[1]
Hustota zalidnění33,3 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaVladimír Ďatko
Vznik1075
Oficiální webwww.jedlovekostolany.sk
E-mailobec@jedlovekostolany.sk
Adresa obecního úřaduObecný úrad Jedľové Kostoľany,
951 96
Telefonní předvolba037
PSČ951 96
Označení vozidelZM
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha a přírodní podmínky

Obec leží na svazích Tribečských vrchů a částečně na severních svazích Pohronského Inovce. Katastr obce odvodňuje řeka Žitava. Má charakter vrchoviny, střed obce leží v nadmořské výšce kolem 400 metrů. Podklad tvoří zejména sopečné horniny - andezity, tufy, ale také vápence, pískovce a krystalické břidlice. Většina plochy je zalesněná listnatými lesy.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1387 jako Fenyeukoztholvan, další doložené názvy jsou Jedlowe Kostolany (1773), maď. Fenyőkosytolány. Obec patřila hradu Hrušov, který měl nedaleko od obce strážní věž zvanou Živánská. Od 17. století pak patřila panství Topoľčianky. V roce 1536 zde vznikl pivovar, v roce 1537 získal A. Thurzo právo těžit v okolí obce zlato a dřevo. V 18. století zde pracovala sklárna a od roku 1859 se začalo těžit hnědé uhlí. Důl byl uzavřen v roce 1924, občané obce tak trpěli nezaměstnaností a účastnili se na přelomu dvacátých a třicátých let stávek a protiexekučních vzpour. Za druhé světové války se zapojili aktivně do partyzánského hnutí.

Demografie

Počet obyvatel se v posledních letech pohybuje těsně pod tisíci. Historicky největšího počtu dosáhla v roce 1961, kdy zde žilo 1701 obyvatel. Obec si uchovala rozptýlenou formu osídlení. Centrální část se budovala kolem kostela, později vznikly štále - osady v okolí budované jak místními, tak i přistěhovalci ze vzdálenějších končin. Je jich celkem třináct, významnějšími jsou např. Brezov štál, Nemčekov štál, Lukáčov štál, Horné a Dolné Lúčno, Borisko, Hujavovce (Kazimírov štál) či Drienky.

Pamětihodnosti

  • Živánská věž - zřícenina středověké strážné věže
  • římskokatolický klasicistní kostel z roku 1797
  • lidová zástavba - srubové i hliněné obytné domy i hospodářská stavení

Reference

  1. Počet obyvatel SR k 31. 12. 2019. Bratislava. 28. října 2020. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.