Jan Teska

Jan Teska (28. ledna 1853 Mirotice[1]1922) byl český řezbář, bratranec Mikoláše Alše. Byl otcem maminky profesora Miroslava Mikuleckého, českého lékaře a vědce.

Jan Teska
Narození28. ledna 1853
Mirotice
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí1922 (ve věku 68–69 let)
Povolánísochař
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Idylická zahradní siesta rodiny Jana Tesky: vedle něho jeho manželka Antonie, rozená Kuchtová. U stolu stojí dcera Anynka s psíkem, pozdější matka Miroslava Mikuleckého, její sestra Márinka a jejich bratři Štěpán a Jan, pozdější kmotr Miroslava Mikuleckého. Chybí bratr Stanislav, pozdější ředitel školy v Polné.
Rodina Jana Tesky

Život a dílo

Narodil se v roce 1853 v Miroticích. Teskův život je ódou na poctivou práci, ale také na její podporu se strany bohatých a šlechetných. Chudý chasník ze Smetanovy Lhoty u Písku se dostal do služeb českého vlasteneckého knížecího rodu Schwarzenbergů na zámcích Orlík a Hluboká. Teskův řezbářský um došel uznání panstva: zejména paní kněžny měly nejvyšší zájem na kráse ve svých příbytcích. Teska se stal váženým občanem. Z výdělků si postavil domek č. p. 65 v blízké obci Staré Sedlo. (V tom domě se pět let po Teskově úmrtí narodil 22. června 1927 dceři Anně syn Miroslav Mikulecký, pozdější lékař a biolog, mezinárodně uznávaný vědec.)

Potomci jeho rodiny žijí v Praze, ale letní měsíce tráví na Orlíku (2013).

Teskův sál

Sál na orlickém zámku, původně používaný jako jídelna, dostal název po svém tvůrci, jehož je vrcholným dílem. Kazetový strop, obložení oken, dveří a stěn vyřezal Teska v letech 188589. Na toto mistrovské dílo použil tři druhy dřeva: lípu pálenou a mořenou, ořech a hrušku. K vytvoření stropu Tesku dle pověsti inspiroval nález malé renesanční kazety, kterou objevil nedaleko hradu Zvíkova. Kazeta údajně pocházela z renesančního stropu, který byl při požáru zničen. Na Jubilejní výstavě v Praze (1891) byla vystavena centrální růžice, na které je nyní zavěšen holandský lustr – za ni obdržel Teska stříbrnou medaili, aniž zlatá byla udělena. (Kopie této medaile je vystavena na zámku Orlík, kde se nachází originál, není známo.)

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.