James Batcheller Sumner

James Batcheller Sumner (19. listopadu 1887 Canton12. srpna 1955 Buffalo) byl americký chemik, který v roce 1946 spolu s Johnem Northropem a Wendellem Stanleym získal Nobelovu cenu za chemii za „objev, že enzymy je možné krystalizovat“.

James Batcheller Sumner
Narození19. listopadu 1887
Canton, Massachusetts, USA
Úmrtí12. srpna 1955 (ve věku 67 let)
Buffalo, New York, USA
NárodnostSpojené státy americké
Alma materHarvardova univerzita
PracovištěCornellova univerzita
Oborchemie
Známý díkyprvní izolace enzymu v krystalické podobě
důkaz, že enzym je bílkovina
OceněníNobelova cena za chemii (1946)
RodičeCharles Sumner a Elizabeth Rand Kelly
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografie

V roce 1910 získal bakalářský titul v chemii z Harvardovy univerzity. Poté studoval biochemii na Harvard Medical School, kde v roce 1914 získal Ph.D. Poté pracoval na Cornellově univerzitě jako pomocný profesor biochemie.

Na Cornellově univerzitě se začal snažit o izolaci enzymů v základní podobě, což se předtím nikomu nepodařilo. Pracoval s ureázou. Po několik let byl neúspěšný, ale v roce 1926 se mu podařilo tento enzym izolovat a krystalizovat. Také se mu podařilo dokázat, že čistá ureáza je bílkovina. [1] To byl první důkaz toho, že enzym je bílkovina.

Díky tomuto výzkumu byl v roce 1929 na Cornellově univerzitě jmenován plnohodnotným profesorem. V roce 1937 se mu podařilo izolovat a krystalizovat druhý enzym, katalázu. V té době se Johnu Northropovi dařilo podobnými metodami krystalizovat jiné enzymy; začal s pepsinem v roce 1929.

V roce 1937 pracoval ve Švédsku pět měsíců s Theodorem Svedbergem. V roce 1946 získal Nobelovu cenu za chemii. V roce 1948 se stal členem Národní akademie věd Spojených států amerických.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku James B. Summer na anglické Wikipedii.

  1. The chemical nature of enzymes (Nobel lecture) See p.117: "It gave tests for protein and possessed a very high urease activity."

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.