Jalovec polehlý

Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis) je stálezelený neopadavý jehličnan, keřovitá dřevina nízkého vzrůstu z čeledi cypřišovité (Cupressaceae).

Jalovec polehlý
Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis)
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďcypřišovité (Cupressaceae)
Rodjalovec (Juniperus)
Binomické jméno
Juniperus horizontalis
Moench, 1794
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synonyma

Vědecké názvy

Podle biolib.cz je pro druh s označením Juniperus horizontalis používáno více rozdílných názvů, například Juniperus hudsonica, Juniperus prostrata, Juniperus repens, Juniperus virginiana var. prostrata, Sabina horizontalis, nebo Sabina prostrata.[2]

České názvy

Podle biolib.cz je pro druh s označením jalovec polehlý používáno více rozdílných názvů, například jalovec plazivý.[2] V některých případech je ale používán i název jalovec vodorovný.[3] [4]

Výskyt

Je původní v oblastech na severu Severní Ameriky, na většině území Kanady od Yukonu po Newfoundland, ve Spojených státech na Aljašce, a místně od státu Montana po Maine. Nejjižněji dosahuje výskytu ve Wyomingu a severním Illinois.

Popis

Keř dosahuje pouze 10–30 centimetrů výšky, ale často bývá několik metrů široký. Výhonky jsou štíhlé, 0,7 do 1,2 mm v průměru. Mívá juvenilní jehlice (na mladých rostlinách nebo po řezu), jež jsou ostře špičaté, 5–10 mm dlouhé. Druh je dvoudomý, na jedinci jsou pouze samčí nebo samičí orgány. Samčí šištice jsou 2 až 4 mm v dlouhé a kvetou na jaře. Plody jsou kulovité, 5–7 milimetrů široké, tmavě modré se světle modrobílým voskovitým ojíněním, a obsahují dvě semena (zřídka jedno nebo tři). Stopka bývá zakřivená a dozrávají během 18 měsíců.

Je blízce příbuzný s druhem Juniperus virginiana a často se s ním kříží tam, kde se vyskytují společně, obvykle v jižní Kanadě. Kříženci s druhem jalovec skalní jsou rovněž známi.

Využití

Jako okrasné rostliny pro použití v zahradách je vyšlechtěno více než 100 různých odrůd. Druh je ceněn jako stálezelená rostlina, v kompozici jej lze využít jako půdokryvné dřeviny nebo do skalek.

Kultivary

Podrobnější informace naleznete v článku Kultivary jalovců#Juniperus horizontalis.

Oblíbenými kultivary jsou "Bar Harbor", "Blue Acres", "Emerald Spreader", "Green Acres" a "Wiltonii", "Blue Carpet". Mnoho z nejoblíbenějších kultivarů má nápadně namodralé jehlice, ovšem jsou pěstovány i odrůdy se sytě zelenými, nažloutlými nebo panašovanými jehlicemi.

Pěstování

S ohledem na výšku jej snadno přerůstá plevel (zapleveluje se). Je proto vhodné namulčování mulčovací textilií. Vyžaduje plné osvětlení, ve stínu silně prosychá. Snáší otevřené prostranství, odolává namrzání a snese přísušky. Preferuje propustné i chudší, mírně kyselé půdy, ale snáší i zásadité. Přihnojení podpoří růst. Snáší průmyslové prostředí. Je vhodný i pro pěstování v mobilní zeleni.[5]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juniperus horizontalis na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. biolib.cz
  3. Jalovec vodorovný [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online.
  4. Juniperus horizontalis - jalovec vodorovný (Cupressaceae - cypřišovité) [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online.
  5. JUNIPERUS HORIZONTALIS "ANDORRA COMPACT" [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.