Jakabovi

Jakabovi byla významná rodina košických architektů a stavitelů.

Péter Jakab
Andrássyho palác v Košicích
Jakabov Palác v Košicích
Východoslovenské muzeum v Košicích
Bývalý hotel Schalkház v Košicích
Hotel Slovan postavený na místě bývalého hotelu Schalkház
Štátne divadlo v Košicích

Biografie členů rodiny

Péter Jakab

Narodil se 1. září 1834 v Košicích. V šťastném manželství s Josefou, rod. Hanserovou, prožil 44 let. Vychovali spolu tři syny – Árpáda, Gejzu a Vojtěcha. V roce 1860 založil v Košicích stavební firmu, která několik desetiletí prosperovala v oblasti stavebního podnikání a architektury. Roku 1876 se stal majitelem obchodu se stavebninami. Od roku 1878 vlastnil v Košicích cihelnu. Na zemské výstavě v Budapešti roce 1885 získal za expozici, kterou prezentoval výsledky svého více než dvacetiletého úspěšného stavebního podnikání, zlatou medaili. V roce 1889 byl jedním z zakládajících členů zednářské lóže Resurrexit v Košicích. Cihelnu, vlajkovou loď rodinné firmy, roku 1898 s důvěrou svěřil svému nejmladšímu synovi Vojtěchovi – šikovnému podnikateli. Zemřel 20. dubna 1903. S významným architektem se 23. dubna 1903 na hřbitov Rozália v Košicích přišlo kromě blízké rodiny rozloučit množství truchlících. Pohřební vůz byl v čele plně naložený věnci a za ním šlo v nedohlednu množství lidí a kočárů.

Árpád Jakab

Narodil se 4. března 1861 v Košicích jako prvorozený syn Pétera Jakab. V 70. – 80. letech 19. století studoval na reálce v Košicích, později na technice ve Vídni. Od roku 1894 spolu s bratrem Gejzou zůstali věrni rodinné tradici a založili si vlastní stavební podnik. Po smrti otce vedli jeho stavební firmu. V roce 1908 odešel do Budapešti. Dobový tisk konstatoval, že Košice přišly o šikovného architekta. Zemřel v září 1927 v Košicích.

Gejza Jakab

Narodil se 13. prosince 1863 v Košicích. Od roku 1894 spolu s bratrem Árpádem realizovali v Košicích množství budov – Vyšší dívčí školu, školu pro porodní asistentky, muzeum, kasárna, banky, Jakabov palác. Od roku 1908 vedl stavební firmu v Košicích. Zemřel 2. prosince 1915 v Košicích.

Vojtech Jakab

Narodil se 17. října 1870 v Košicích jako nejmladší syn manželů Jakabovců. Mezi sourozenci měl největší podnikatelské schopnosti. Od roku 1898 vedl rodinnou cihelnu v Košicích. Na postu ředitele cihelny setrval i po sloučení s hornouherskou stavební společností v roce 1918. Zemřel roku 1952 v Košicích ve věku 82 let.

Členové rodiny architektů a stavebních podnikatelů Jakabovců jsou pohřbeni v rodinné hrobce na hřbitově Rozália v Košicích.

Jakabovi a jejich působení ve stavebnictví

Působení rodiny architektů a stavitelů Jakabovců od 70. let 19. století tvořilo neodmyslitelnou součást sílícího stavebního podnikání v Košicích. Péter Jakab, nejstarší z rodu, položil základy rodinné firmy. Kromě podnikání v oblasti stavebnictví aktivně působil v městském zastupitelstvu, byl členem Živnostenského společenství, presbyterstva evangelické církve a zednářské lóže. Aby se prosadil na poli stavebnictví, vložil investice do koupě cihelny. Věděl, že dobrá architektura, to není jen dobrý projekt od architekta, ale že kvalita architektonického díla závisí i na použitých stavebních materiálech, progresivních stavebních postupech a technologiích. Jeho parní cihelna a obchod se stavebním materiálem patřily k nejvyhledávanějším v širokém okolí. V oblibě byly zejména keramické výrobky. Od roku 1895 jeho cihelna vyráběla i keramické stavební prefabrikáty. O kvalitě nabízeného sortimentu vypovídá i fakt, že firma Jakabovců patřila k hlavním dodavatelům stavebního materiálu na rekonstrukci katedrály svaté Alžběty v Košicích. Na zemské výstavě v Budapešti roce 1885 Péter Jakab vystavoval výsledky a produkty svého podnikání na 46 tisících m2 výstavní plochy. Jeho tři synové Árpád, Gejza a Vojtech pokračovali v rodinné tradici. Je zajímavé, že pouze Árpád, který se projevil i jako literát – psal básně, měl architektonické vzdělání. Vystudoval na technice ve Vídni. Působil v Olomouci a v Budapešti. Od roku 1894 začal podnikat spolu s bratrem Gejzou. Věnovali se projekci a realizaci staveb a vedle rodiny Répászkých patřili k nejproduktivnějším stavebním podnikatelům v Košicích. Nejmladší syn Pétera Jakab Vojtech úspěšně přebral po otci stavební podnikání a stal se ředitelem košické cihelny. Na začátku zmíněných podnikatelských úspěchů dvou generaci stál však nejstarší z rodu Jakabových – Péter. Za celoživotní přínos v oblasti stavebnictví získal zlatý záslužný kříž Františka Josefa.

Když roce 1860 Péter Jakab založil stavební firmu, ještě netušil, že položil základy jednoho z nejvíce prosperujících stavebních podniků na východě Slovenska. Pro tento druh podnikání dokázal nadchnout i své tři syny Árpáda, Gejzy a Vojtěcha. Základem rodinného podnikání se stala parní cihelna, kterou Jakabovi vlastnili od roku 1878. Cihelna Jakabovců na Moldavskej ceste spolu s cihelnou Hornouhorskej stavebnej spoločnosti podnítily stavební konjunkturu v Košicích a okolí. Roku 1895 cihelnu modernizovali a rozšířili její sortiment o speciální cihly terakota. Ředitelem cihelny se roku 1898 stal Vojtech Jakab, který nasbíral zkušenosti z tohoto odvětví i v zahraničí a úspěšně se věnoval podnikání na poli stavebnictví.

Hotel Schalkház Košice

Dne 14. srpna 1873 košický velkopodnikatel s vínem Leopold Schalkház otevřel hotel Schalkház, který patřil k nejluxusnějším objektům v Košicích. Předurčovala ho k tomu nejen výhodná poloha na Hlavní ulici, ale i jeho architektura, která mu v souvislosti se známým jménem majitele přinesla prosperitu. Stavbu realizovala firma Pétera Jakaba podle plánů L. Freya, košického architekta působícího v Budapešti. Mimořádná kvalita stavebních prací a dokonalé řemeslné vypracování interiérů vypovídaly o vzájemném dialogu architekta a stavitele, jehož výsledkem bylo pozoruhodné architektonické dílo. V současnosti na jeho místě stojí hotel Slovan. Součástí hotelu v eklektickém slohu byl koncertní sál, ve které vystupovali mnozí proslulí umělci té doby, např. světoznámý italský zpěvák Enrico Caruso. Po smrti zakladatele hotel zdědil jeho syn Leopold Schalkház ml.

Divadlo, muzeum, škola, palác

Stavební aktivity rodiny Jakabovců v Košicích a okolí přinášeli spolupráci s významnými architekty. Podle projektu budapešťského architekta V. Czieglera postavili Jakabovi roce 1898 Andrássyho palác na Hlavní ulici v Košicích. Árpád a Gejza Jakabovi navrhli a spolu s architektem a stavebním podnikatelem M. Répászkym postavili i budovu košického muzea. Stavební firma Jakabových se podílela i na výborné architektonické úrovni secesní Vyšší dívčí školy od J. Partose. Roku 1899 podle plánů A. Langa a A. Steinhardta Jakabovi opět spolu s M. Répászkym postavili košické městské divadlo a pro architekta J. Huberta realizovali filiálku Rakousko-uherské banky v Košicích.

Romantismus na břehu Mlynského potoka

Vliv regotizace košického dómu, na jehož obnovu firma Jakabových dodávala stavební materiál, se projevil i při návrhu tzv. Jakabova paláce. Postavili ho v roce 1899 podle projektu Árpáda a Gejzy Jakabových. V romantickém konceptu rodinného sídla, které sloužilo potřebám bydlení i podnikatelským aktivitám, nacházíme několik tendencí – gotickou a orientální inspiraci, secesní motivy a prvky britské obrody řemesel a umění. Uplatnily se na fasádě, v hmotové skladbě i prostorovém konceptu. Požadavky na komfort bydlení a reprezentaci prosperující firmy se naplnily, forma a funkce architektonického díla se ocitly ve vzájemném souladu. Romantický dojem umocňovala i samotná poloha objektu v blízkosti městského parku na břehu Mlynského potoka.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jakabovci na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • Dulla, M. a kol .: Mistři architektury, Perfekt, 2002
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.