Jan Alfréd Holman

Jan (Josef) Alfréd Holman (17. dubna 1901 Týnec nad Labem[1]20. dubna 1980 Mnichov, Západní Německo) byl český filmový režisér, producent a scenárista.

Jan Alfréd Holman
Narození17. dubna 1901
Týnec nad Labem
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí20. dubna 1980 (ve věku 79 let)
Mnichov
Západní Německo Západní Německo
Povolánírežisér, filmový producent, scenárista a filmový režisér
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Biografie

Jan Alfréd Holman, také znám jako Josef Holman, absolvoval po maturitě technickou universitu v Praze a dosáhl titulu inženýra. Zúčastnil se soutěže o návrh na stavbu Nuselského mostu, ve kterém navrhoval možnost parkování v jeho sloupech.

Ve 20. letech 20. století pracoval jako redaktor v novinách Tribuna, později byl spoluvydavatelem časopisu Trn. Pracoval také ve firmě Škoda, v oddělení rozvoje závodních automobilů. Angažoval se také v Československem rozhlasu, krátkou dobu byl hlasatelem Radiožurnálu. Ve 20. letech 20. století byl činný jako filmový dokumentarista a natáčel různé dokumentární a reklamní filmy, např. Revoluce krve a ducha. Ve 30. a 40. letech 20. století byl J. A. Holman poměrně populárním filmovým tvůrcem, který se věnoval i dabingu.[2] V roce 1932 debutoval fikčním němým filmem Rajská narkóza s Ellou Šárkovou. Historicky film Port Arthur, natočený v roce 1936 v barrandovském studiu, měl také německou a francouzskou verzi, ve které Holman podpořil Nikolase Farkase jako asistent režie. Filmovou komedii Děvčata, nedejte se! natočil Holman spolu s Hugo Haasem, válečné drama Zborov (1938) s Georgem Nightingalem (Jiřím Slavíčkem). V roce 1940 Minulost Jany Kosinové, 1941 Modrý závoj podle svého scénáře. Roku 1941 Holman také natočil romantické drama Rukavička, rovněž podle scénáře, který sám napsal. V druhé polovině roku 1942 následoval film Láska, vášeň a žal, který vznikl ve studiích Barrandov v německé produkci pro Prag-Film. J. A. Holman roku 1945 natočil slavný dokumentární film o návratu presidenta Beneše z Košic do Prahy nazvaný Vlast vítá.

V roce 1948 za dramatických okolností dvakrát emigroval (poprvé byli zatčeni) s Milošem Havlem do Rakouska a poté do Západního Německa, kde se nadále příležitostně věnoval filmové tvorbě, která již ale nebyla příliš četná ani významná. Např. roku 1957 natočil romantickou komedii s hudbou Zwei Herzen voller Seligkeit (Dvě srdce plná blaženosti), roku 1960 dokumentární film nazvaný Bilderbuch Gottes (Obrázková knížka Boží). V roce 1965 převzal režii jednoho dílu dokumentární televizní série Survival (Přežít). To byla pravděpodobně poslední režisérská práce J. A. Holmana. Od roku 1950 až do své smrti byl také režisérem v rozhlasové stanici Svobodná Evropa v Mnichově.

Jan (Josef) Alfred Holman zemřel 20. dubna 1980 v Mnichově, kde je pochovaný na hřbitově Nordfriedhof (Severní hřbitov) na Ungererstr.

Režie

Scénář

Produkce

Odkazy

Reference

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.