Jírová hora

Jírová hora či Jírova hora je hora mezi vesnicemi Zbečník, Rokytník a Velký Dřevíč, asi 1 km severozápadně od centra města Hronov v okrese Náchod. Je součástí Maternického hřbetu Jestřebích hor, který za údolím řeky Metuje pokračuje dále na východ až k údolí potoka/říčky Brlenka, kde na něj navazuje hřbet Bukovinský.

Jírová hora
Vrchol485 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČesko Česko
PohoříBroumovská vrchovina / Žacléřská vrchovina / Jestřebí hory / Maternický hřbet
Souřadnice50°29′13″ s. š., 16°10′32″ v. d.
Jírová hora
PovodíMetuje
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Název Jírova hora se objevuje na mapách v 19. století[1], na mapě z 18. století je uváděn německý název Mühlberg (Mlýnská hora)[2] . Východní svah spadající do údolí řeky Metuje vykazuje značnou strmost. Celá hora je porostlá až na výjimky jehličnatým (hlavně smrkovým) lesem a loukami, jen na jižním svahu, dále na západ od vrcholu je listnatý les. Část lesa na vrcholu a směrem k Velkému Dřevíči tvoří značně mladý listnatý porost a mladé jehličnaté stromky. Z mýtin v nevelké vzdálenosti od vrcholu jsou výhledy do údolí Zbečnického potoka. Na severním svahu, který směřuje do Rokytníka a Velkého Dřevíče teče malý potůček. Přímo na vrcholu se nachází radiokomunikační vysílač. Západně od vrcholu byla plánována výstavba dělostřelecké tvrze Jírová hora.

Na východní části asi v polovině svahu rostl tzv. Jiráskův buk, ke kterému vedla cestička a u kterého byla lavička. Bylo to jedno z oblíbených míst vycházek Aloise Jiráska. Zřejmě v 70. letech do buku uhodil blesk a ze stromu zůstal jen pahýl. Kolem buku kdysi vedla červená hřebenová značka, nyní stoupá po úbočí Jírovy hory na hřeben Jestřebích hor jinudy.

Na úpatí Jírovy hory také v 19. století probíhaly pokusy těžit černé uhlí (Jiráskův důl).[3] Příslušnému místu se ještě dnes říká Na Haldě.

Fotografie

Reference

  1. Europa im 19. Jahrhundert (mit der Franzisko-josephinische Landesaufnahme). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
  2. Königreich Böhmen (1764–1767) - Josephinische Landesaufnahme. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
  3. JIRÁSEK, Václav. K výročí 120 let od dolování uhlí na Jírově hoře u Hronova. Rodným krajem. Vlastivědný sborník kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků. 2018, roč. 56, s. 37–38. ISSN 1210-6135.

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.