Jolanda Jeruzalémská

Jolanda Jeruzalémská či Isabela II. Jeruzalémská (121225. dubna 1228, Andria) byla královna jeruzalémská a sicilská a císařovna Svaté říše římské.

Jolanda Jeruzalémská
Narozeníduben 1212
Akko
Úmrtí25. dubna 1228 (ve věku 15–16 let)
Andria
Příčina úmrtíhorečka omladnic
Místo pohřbeníAndria Cathedral
Povolánípolitička
ChoťFridrich II. Štaufský (1225–1228)
DětiKonrád IV. Štaufský
RodičeJan z Brienne a Marie z Montferratu
RodHouse of Brienne
PříbuzníJan z Brienne, Ludvík z Brienne, Alfons z Brienne a Marie z Brienne (sourozenci)
Konradin[1], Anežka Goricko-Tyrolská[2], Albrecht von Hohenstaufen[2] a Lluís de Gorízia-Tirol[2] (vnoučata)
Funkcejeruzalémský král
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Jolanda byla jediným dítětem urozeného, leč chudého Jana z Brienne a Marie z Montferratu, dědičky Jeruzalémského království. Jan z Brienne a Marie z Montferratu uzavřeli sňatek roku 1210. Ženichovi bylo téměř šedesát a nevěstě necelých dvacet let.[3] Marie z Montferratu zemřela krátce po porodu, Jolanda byla prohlášena královnou a Jan z Brienne se stal regentem Jeruzalémského království. Záhy se znovu oženil s dcerou arménského krále Lva II. v Kilikii, Štěpánkou.

Roku 1223 se setkal ve Ferentinu papež Honorius III., Jan z Brienne a římský císař Fridrich II. Štaufský. Čerstvě ovdovělý Fridrich mnoho let sliboval, že se vydá na křížovou výpravu a nyní si jako podmínku kladl sňatek s dědičkou Jeruzaléma. V srpnu roku 1225 se třináctiletá Jolanda za třicetiletého Fridricha v zastoupení provdala. Poté byla korunována jeruzalémskou královnou a odvezena do Itálie. 9. listopadu se v katedrále v Brindisi odehrál slavnostní svatební ceremoniál. Jolanda se vdávala nerada a novomanžel údajně již během líbánek svedl jednu z jejích sestřenic.[4] Jana z Brienne císař okamžitě zbavil pozice regenta[3] a manželku držel ve svém harému.

Jolandina smrt (středověká iluminace)

Roku 1226 mladá královna porodila dcerku, která brzy zemřela. O rok později se v Andrii narodil syn Konrád a Jolanda jeho narození zaplatila životem. Byla pohřbena v katedrále Santa Maria Assunta v Andrii.[5] Počátkem 21. století se stala jednou z postav historického románu spisovatelky Ludmily Vaňkové Dítě z Apulie.

Dědicem jeruzalémského trůnu se stal malý Konrád a Fridrich II. Štaufský byl regentem. Po příchodu do Svaté země se Fridrichovi podařilo uzavřít desetiletý mír se sultánem al-Kámilem, vlastnoručně se korunoval králem jeruzalémským. Při odjezdu 1. května 1229 na něj nespokojené obyvatelstvo házelo hnůj a odpadky.[4]


Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yolande of Jerusalem na anglické Wikipedii.

  1. Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  3. HROCHOVI, Věra a Miroslav. Křižáci ve Svaté zemi. Praha: Mladá fronta, 1996.
  4. BRIDGE, Antony. Křížové výpravy. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0819-5.
  5. KOVÁČ, Peter. Úsvit renesance. Dvorské umění císaře Fridricha II. Bamberský a Magdeburský jezdec.. Praha: Petr Kováč - Ars Auro Prior, 2010. ISBN 978-80-904298-2-6. S. 135.

Literatura

  • Uwe A. Oster: Die Frauen Kaiser Friedrichs II. Piper , München 2008, ISBN 978-3-492-04899-6

Externí odkazy

Německá královna
Předchůdce:
Konstancie Aragonská
12251228
Jolanda Jeruzalémská
Nástupce:
Blanka Lancia
Sicilská královna
Předchůdce:
Konstancie Aragonská
12251228
Jolanda Jeruzalémská
Nástupce:
Blanka Lancia
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.