Irbit (město)

Irbit (rusky Ирбит) je město ve Sverdlovské oblasti v Ruské federaci. Při sčítání lidu v roce 2010 měl přes osmatřicet tisíc obyvatel.

Irbit
Ирбит
Vstupní budova místního tržiště

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice57°40′ s. š., 63°4′ v. d.
Nadmořská výška80 m n. m.
Časové pásmoUTC+5
StátRusko Rusko
federální okruhUralský federální okruh
oblastSverdlovská

Sverdlovská oblast na mapě Ruska
Irbit
Město na mapě Sverdlovské oblasti
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha64 km²
Počet obyvatel38 357 (2010)
Hustota zalidnění599,3 obyv./km²
Správa
Vznik1631
Telefonní předvolba(+7) 34355
PSČ623850–623856
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha

Irbit leží při ústí Irbitu do Nicy (povodí Obu). Od Jekatěrinburgu, správního střediska oblasti, je vzdálen přibližně 200 kilometrů severovýchodně. Nejbližší jiné město v okolí je Turinsk přibližně 55 kilometrů severovýchodně.

Dějiny

Irbit byl založen v roce 1631 pod jménem Irbejskaja sloboda (Ирбейская слобода). V roce 1662 byl přejmenován na Irbit.

V roce 1773 v době Pugačovova povstání se místní obyvatelé postavili na odpor Pugačovovým jednotkám, které se pokusily město obsadit. Jako odměnu za věrnost udělila o dva roky později carevna Kateřina II. Veliká Irbitu status města a věnovala mu peníze na stavbu veřejných budov (mimo jiné katedrály později zničené v třicátých letech dvacátého století).

V 17., 18. a 19. století byl Irbit významným obchodním střediskem, časem jedním z největších na celé Sibiři. Tento trend ukončila výstavba Transsibiřské magistrály, která byla postavena jinudy a stala se hlavní sibiřskou obchodní tepnou.

Ve třicátých letech dvacátého století bylo ve město postaveno několik továren a přeměnu Irbitu na průmyslové město dokončila druhá světová válka, kdy bylo do Irbitu evakuováno několik továren z evropské části Sovětského svazu.

Rodáci

Hospodářství

Mezinárodně nejznámější továrnou v Irbitu je Irbitský motocyklový závod (Ирбитский мотоциклетный заводIrbitskij motocikletnyj zavod) vyrábějící motocykly značky IMZ-Ural.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Irbit na německé Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.