In-Life
In-Life je křesťanská mezidenominační organizace, působící primárně mezi vysokoškolskými studenty. Je členem České evangelikální aliance a její počátky sahají do 80. let 20. století. V roce 1991 byla zaregistrována jako občanské sdružení pod názvem Křesťanské vyučování a život.[1][2] V roce 2011 došlo ke změně názvu In-Life.
Aktivity a činnost organizace mají za cíl podporovat získávání akademického vzdělání a mají také napomáhat rozvoji charakteru, vztahových dovedností a duchovních oblasti života vysokoškolských studentů.
Základní princip aktivit a vyučování In-Life je orientován na integritu člověka, která je vnímána jako soulad osobního vnitřního přesvědčení, slov a vnějšího jednání. Součástí vize organizace je snaha o rozvoj integrity jednotlivce v souladu s křesťanskou etikou, kterou In-Life považuje za jeden z klíčových prvků pro rozvoj zdravé občanské společnosti.
In-Life zaměstnává pracovníky na plný úvazek a také zapojuje řadu dobrovolníků.
Sídlo má v Brně a pobočky v Praze, Hradci Králové a Bratislavě.
Historie
Počátky In-Life sahají do 80. let 20. století. V roce 1982 se ze Slovenska do Brna přestěhovala RNDr. Daniela Pavliňáková (roz. Mančíková), která při svých studiích v Polsku začala praktikovat svou křesťanskou víru. Po přestěhování do Brna začala organizovat setkání studia Bible s vysokoškolskými studenty. Postupně se skupina rozšířila z jednotlivců na několik desítek. Aktivity této skupiny podporovala mezinárodní křesťanská organizace Campus Crusade for Christ (CRU), která mimo jiné poskytovala biblickou literaturu a morální oporu křesťanům žijícím v komunistických zemích. Politické změny po pádu totalitního režimu v roce 1989 umožnily působení studentského křesťanského hnutí v univerzitním prostředí za podpory křesťanských reformovaných církví. Nová legislativa pak vytvořila prostor pro vznik občanského sdružení.[3][4]
Aktivity organizace
Posláním In-Life je realizace volnočasových a rozvojových aktivit pro vysokoškolské studenty. Cílem těchto aktivit je nabídnout studentům příležitost rozpoznávat a rozvíjet svůj osobní a profesní potenciál, poskytnout prostor k diskusi nad současnými etickými otázkami, dát zájemcům možnost dozvědět se o křesťanství a o Bibli a nabídnout alternativy trávení volného času.[5]
Aktivity In-Life jsou cílené na pomoc s rozvojem zejména v těchto oblastech:
- morální a křesťanské hodnoty (čest, poctivost, láska k pravdě, úcta, naděje aj.), které mají studentům umožnit lepší uplatnění na trhu práce, lépe se zorientovat v životě a také vybudovat jejich charakter;
- sociálních dovedností (komunikace, mezilidské vztahy, emoční inteligence, řešení konfliktů, týmová práce, zvládání stresu aj.);
- osobní mentoring a koučink, který může studentům pomoci s realizací konkrétních cílů a záměrů;
- jazykové dovednosti (anglické a německé konverzace, týdenní kempy s angličtinou);
- nabídka alternativ využití volného času studentů (tvořivé a sportovní aktivity, filmové večery s diskusí, tematické večery aj.). Mimo jiné In-Life organizovalo diskuzní večery s Petrem Jaškem, humanitárním pracovníkem a bývalým vězněm v Súdánu,[6] a Thomasem Graumannem, jedním z Wintonových dětí;[7]
- poskytnutí příležitosti k rozvoji vůdcovských a organizačních dovedností studentů zapojených do příprav akcí a pobytů pro studenty;
- příležitosti k rozvoji spolupráce a komunikace v rámci týmu;
- pořádání přednášek, např. o evoluci, s nabídkou alternativních pohledů jako třeba inteligentního designu.
Kontroverze
V roce 2017 byla na Evangelické teologické fakultě UK napsána kontroverzní bakalářská práce[4], která staví na sporném tvrzení, že organizace In-Life nese některé sektářské rysy, proti čemuž se organizace In-life rozhodně vymezila.[8] Někteří akademičtí pracovníci z jiných vysokých škol[9][10], ve svých posudcích zpochybňují metodologii i kvalitu této bakalářské práce a závěry považují za nedůvěryhodné a neopodstatněné.[11]
Odkazy
Reference
- JIRÁSKO, P. Slovníček cizích slov - hnutí. Chlumeček [online]. Římskokatolická farnost Luže, 6/2010 [cit. 14.3.2018]. Dostupné online.
- HUMPLÍKOVÁ, Jana. Inspiration. Nedělní listy [online]. Evangelický sbor a.v. ČCE, 22.11.2009 [cit. 14.3.2018]. Dostupné online.
- ROSICKÝ, Aleš. Křesťanská studentská hnutí ve 20. století [online]. Praha: 2015 [cit. 2020-05-09]. S. 75–77. Dostupné online.
- NEUMANOVÁ, Lucie. Pastorační práce s lidmi, kteří prošli "Integrity Life" [online]. Praha: Karlova Univerzita, 15.7.2017 [cit. 2020-05-09]. S. 27–33. Dostupné online.
- In-life :: BJB Jablonec nad Nisou. www.bjbjablonec.cz [online]. [cit. 2018-03-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-03-12. (česky)
- HUDCOVÁ, Zuzana. Súdánský vězeň Jašek: Spoluvězni mi začali vyhrožovat waterboardingem. Časopis Halas. 28.11.2017, roč. 26. Dostupné online [cit. 2018-03-14].
- KUBICOVÁ, Markéta. Carolina č.768 | CAROLINA - zpravodajský servis studentů žurnalistiky FSV UK. carolina.fsv.cuni.cz [online]. 18.3.2011 [cit. 2018-03-14]. Dostupné online. (česky)
- PAVLIŇÁK, Josef. Stanovisko Integrity Life k bakalářské práci Bc. Lucie Neumanové. www.in-life.org [online]. 2019 [cit. 2019-05-08]. Dostupné online.
- DOC. ING. BACHAMANN, Pavel, PhD. Posudek na práci Lucie Neumanové. www.in-life.org [online]. 5.1.2018 [cit. 2021-02-18]. Dostupné online.
- ING. KANTOROVÁ, Kateřina, PhD. Posouzení bakalářské práce. www.in-life.org [online]. 9.1.2018 [cit. 2021-02-18]. Dostupné online.
- DR. ARMERDING, Carl. O spolupráci s organizací In-Life. www.in-life.org [online]. 26.10.2018 [cit. 2021-02-18]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Webové stránky organizace
- [nedostupný zdroj]
- Diskuse k Integrity Life na Granosalis