Institut komunikace mezi šimpanzi a lidmi

Institut komunikace mezi šimpanzi a lidmi (Chimpanzee and Human Communication Institute) se nachází na kampusu Central Washington University v Ellensburgu, v americkém státě Washington. Bydlí zde tři šimpanzi, kteří se naučili komunikovat s lidmi a mezi sebou americkou znakovou řečí. Řediteli jsou Roger a Deborah Foutsovi, Mary Lee Jensvold jim asistuje. Roger Fouts je také ředitelem výzkumu na univerzitě.

Institut komunikace mezi šimpanzi a lidmi
ZakladatelRoger Fouts
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obyvatelé

  • Washoe – 1966-2007. První nečlověk, který se naučil základy americké znakové řeči.
  • Loulis – 1978-současnost. Adoptovaný syn Washoe, který byl předmětem průzkumu, zdali se dokážou šimpanzové naučit znakovou řeč od jiných šimpanzů. Kompletní průzkum může být nalezen v knize Teaching Sign Language to Chimpanzees, kterou v roce 1989 vydali Allen a Beatrix Gardnerovi.
  • Tatu – 1975-současnost.
  • Dar – 1976-současnost.
  • Moja – 1972-2002.

Historie

V září 1980 se na univerzitu přestěhovali Washoe, Loulis a Moja, zatímco Tatu a Dar přišli o rok později. Původně byli ubytováni ve třetím patře univerzitního psychologického komplexu. Roger a Deborah Foutsovi spolu se svými studenty přesvědčili vedení školy a státní legislaturu, aby bylo postaveno specializované centrum pro šimpanzy, které bylo otevřeno v roce 1993.

Cíl

Centrum se snaží o ochranu šimpanzů v jejich přirozeném prostředí a o podporu a reklamu inteligence primátů. Konají se zde veřejné přednášky, tzv. Šimposia, která umožňují veřejnosti vidět šimpanze v akci naživo. Přednášky obsahují vyučovací část, ve které se návštěvníci dozvídají o situacích, do kterých se dostávají jak šimpanzi v divočině, tak v zajetí, po čemž následuje sekce, ve které lidé šimpanze pozorují a komunikují s nimi. Z bezpečnostních důvodů nikdo, ani zaměstnanci, nesmějí mít fyzický kontakt se zvířaty.

Budoucnost

Institut momentálně neplánuje přivedení nových šimpanzů, jelikož nechce porušit fungující rodinnou atmosféru. Poté, co ale zůstane už jen jediný šimpanz, tak je šance, že se o to institut pokusí.

Možnosti výzkumu

Tyto možnosti mají studenti univerzity, někteří z nich pracují dobrovolně jako průvodci nebo asistenti, zatímco ostatní provádí výzkumy chování šimpanzů. Jakýkoli výzkum, jehož postup by ale šimpanzům vadil, nesmí být proveden. Většinou se ale jedná o pozorování.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chimpanzee and Human Communication Institute na anglické Wikipedii.

Literatura

  • FOUTS, Roger ,; MILLS, Stephen Tukell. Nejbližší příbuzní : Co jsem se od šimpanzů dozvěděl o nás. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2000. ISBN 80-204-0878-9.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.