Imunoglobulin M
Imunoglobulin M (zkratka IgM) je druhá nejčetnější třída protilátek v krvi savců. Jedná se o glykoprotein. Tvoří se v plazmatických buňkách ve slezině, lymfatických uzlinách a kostní dřeni. IgM je secernován jako polymer o molekulové hmotnosti 900 kDa. Každý polymer je tvořen 5 (výjimečně 6) podjednotkami (monomery), které jsou spojeny disulfidickými můstky v kruhovitém uspořádání. Koncentrace IgM v krvi zdravého člověka se pohybuje v rozmezí 0,4 – 2,3 mg/ml.[1][2]
Funkce
IgM je dominantní třídou imunoglobulinů v primární imunitní odpovědi. Podílí se na aktivaci komplementu, opsonizaci antigenů, neutralizaci virů a aglutinaci.
Odkazy
Reference
- DATI, Francesco, a kol. Consensus of a group of professional societies and diagnostic companies on guidelines for interim reference ranges for 14 proteins in serum based on the standardization against the IFCC/BCR/CAP reference material (CRM 470). S. 517–520. European Journal of Clinical Chemistry and Clinical Biochemistry [online]. 1996 [cit. 2020-03-24]. Roč. 34, čís. 6, s. 517–520. Dostupné online. PMID 8831057.
- Metody - Hladiny IgG, IgA a IgM [online]. Ústav imunulogie a alergologie FN Plzeň [cit. 2020-03-24]. Dostupné online.
Literatura
- Tizard, I.R.: Veterinary Immunology – an introduction. Saunders co., Philadelphia, 1996.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Imunoglobulin M na Wikimedia Commons
Portály: Biologie | Chemie
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.