Hyperparazitismus
Hyperparazitismus je jev, kdy je jeden parazit hostitelem jiného parazita.
Úvod
Organismy v přírodě žijí v těsném kontaktu s jinými organismy. Těsné i volnější soužití ovlivňuje oba interagující. V případě parazitismu se jedná o vztah, kdy jeden z partnerů má ze soužití prospěch a druhý škodu. Parazitismus patří mezi nejrozšířenější životní strategie organismů a hraje klíčovou roli v evoluci i koevoluci druhů.
Nejvíce případů hyperparazitismu bylo zjištěno u parazitoidů z řádu blanokřídlého hmyzu (Hymenoptera). Příklady můžeme ale nalézt i mnoha dalších skupinách organismů.
Hyperparazitismus u parazitoidů
Hyperparazitismus se objevuje v přibližně dvaceti rodech blanokřídlého hmyzu (Hymenoptera). Hostitelem je široké spektrum parazitoidů, většinou také z blanokřídlých.
- primární parazitoidi – parazitoidi, kteří cizopasí na jiných živočiších (typicky členovcích)
- sekundární parazitoidi - hyperparazitoidi, kteří cizopasí na primárních parazitoidech
- terciérní parazitoidi - hyperparazitoidi, kteří cizopasí na hyperparazitoidech
U parazitoidů bylo dokonce zdokumentováno několik případů kvartérního parazitismu.
O biologii hyperparazitů je známo překvapivě málo, ačkoli jsou běžní v mnoha parazitických guildách (skupinách organismů se stejnými nároky na potravní zdroje).
Obrana proti hyperparazitoidům
Někteří parazitoidi snižují riziko nalezení hyperparazitoidy manipulováním chování jejich hostitelů.[1]
Někteří se brání pomocí speciálních útvarů, vytvořených za tímto účelem – například dospělé larvy hyperparazita Dendrocerus carpenteri (Hymenoptera) se brání terciérním parazitoidům pomocí trnovitých výběžků, které jim slouží jako brnění.[1]
Kompetice mezi parazitoidy
Kromě toho, že se larvy musí vyrovnat s nehostinným prostředím, které představuje tělo hostitele, čelí také útokům ze strany jiných parazitoidů.
Někteří hyperparazitoidi kladou vajíčka přímo do larev parazitoidů. Jindy kladou dva parazitoidi do stejného hostitele a jejich potomci poté kompetují o zdroje, které jim poskytuje hostitelský organismus. (Sem patří i tzv. superparazitismus – vnitrodruhový a multiparazitismus – mezidruhový parazitismus.)[1]
Odkazy
Reference
- LEWIS, E.E. The Behavioural Ecology of Parasites, Publisher: CAB International, 2002, 384 pages.