Husník a Häusler, fotochemigrafický umělecký ústav
Husník a Häusler, fotochemigrafický umělecký ústav je zrušená polygrafická firma v Praze, která se nacházela v ulici Husinecká. Spolu s firmami J. Štenc nebo M. Schulz patřila k nejvýznamnějším pražským reprodukčním závodům. Její budova je v majetku České republiky.
Husník a Häusler, fotochemigrafický umělecký ústav | |
---|---|
Rok založení | 1888 |
Zakladatel | Jakub Husník, Artur Häusler |
Sídlo | Praha 3-Žižkov, Husinecká 950/11 |
Historie
Od roku 1879 měl český malíř, grafik, fotograf a vynálezce světlotisku Jakub Husník v Praze na Vinohradech na Sadové silnici (Wilsonova) čp. 95[1] zinkografickou dílnu a fotografický ateliér, kde vyráběl fotolitografický přetiskový papír. Roku 1888 do firmy vstoupil jako nový partner jeho zeť Artur Häusler, se kterým mimo jiné tiskli vodoznaky (další Husníkův vynález). Pro firmu pracoval i syn Jaroslav, který se zasloužil při výrobě a dodávání trojbarvotiskových štočků. Roku 1900 přesídlila firma do novostavby na Žižkov v Husinecké ulici, postavené podle návrhu architekta a stavitele Eduarda Sochora.
- Budova
Zděná trojkřídlá stavba ve vnitrobloku mezi činžovními domy spočívala na mohutném kamenném soklu. Sokl byl odlehčen klenutým podloubím, které prosvětlovalo suterenní místnosti. V postranních křídlech krytých mansardovou střechou se nalézaly fotoateliéry s vysokými okny. Cihelná fasáda byla zdobena štukem a železnými prvky.
- Zánik
Činnost ve firmě postupně ustala po po smrti Artura Häuslera roku 1936. Objekt získala chemicko-farmaceutická firma Remed, a.s., která jej roku 1940 přestavěla podle plánů architekta Vincence Dvořáka - k budově byla přistavěna další poschodí a zahradní objekt pro laboratoře. Pro Spojené závody farmaceutické - závod Remed postavil v ohybu ulice Husinecké architekt Bohumír Kozák čtyřpatrovou správní budovu.
- Po roce 1989
Areál je v majetku státu a využívá jej Pozemkový fond ČR.
Odkazy
Reference
- Julius Janeček: Město Královské Vinohrady. V Praze: [nákl.vl.], 1895. 134 s., [72] s. příl. S. 119-120. Dostupné online.
Literatura
- BERAN, Lukáš, ed. a VALCHÁŘOVÁ, Vladislava, ed. Pražský industriál: technické stavby a průmyslová architektura Prahy: průvodce. 2., rozš. vyd. V Praze: České vysoké učení technické, ©2007. 303 s. ISBN 978-80-01-03586-3. Kapitola 5: Karlín, Žižkov. S. 121, č. 152a.
- RUTH, František, ed. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 3 sv. S. 936. Dostupné online.
Externí odkazy
- Virtuální mapová sbírka: Nejnovější a nejúplnější plán královského hlav. města Prahy a obcí sousedních.