Hraniční syndrom (umělecká skupina)

Hraniční syndrom (Borderline-Syndrom) (zal. 2012) je volným tvůrčím seskupením několika předních osobností současné české a německé výtvarné scény, které ve svém díle reflektují sociodemografický konflikt zvaný obecně „odsun“, respektive téma česko-německého soužití v pohraniční oblasti Sudet.

Historie

Spojení slov hraniční a syndrom má napovídat, že otázka záboru a poválečného nuceného vysídlení Sudet zůstala bolavým místem společné česko-německé historie.

Skupina vznikla v roce 2012 poté, co její členové „náhodně“ zjistili, že se problém Sudet každého z nich osobně dotýká. Na konci roku 2014 se k seskupení připojili přední němečtí umělci, bratři Hansjürgen[1] a Lothar Joachim Gartnerové[2], kteří jsou současně autentičtí svědkové odsunu.

Téma Hraniční syndrom

Tvůrci se kreativním a rozrůzněným způsobem vyjadřují k zániku „jednoho světa“ a zkoumají dopady „odsunu“ na všechny[zdroj?!] sféry společnosti. Název projektu zvolila kurátorka podle v současnosti velmi frekventovaného tématu, nejčastější klinické psychiatrické diagnózy. Také v tomto případě se „syndrom“ týká specifické nefunkčnosti a nedokonalosti lidské mysli.

Dosavadní prezentace sdružení jsou zcela nepolitickým vyjádřením názorů na téměř tisíciletou otázku hraničních území Čech a Moravy a soužití se sousedními národy. Podle autorů je problematika pohraničí, Sudet, nejen velmi stará, ale také neobyčejně složitá a pro další vývoj naší společnosti je její náprava velmi důležitá. Nesnaží se najít definitivní a univerzálně platné řešení. Poukazují na nutnost transformace vnímání celého problému. Ztráta Sudet znamená pro obě strany dostatečný podnět pro hledání společné lítosti nad tím, co se událo a o co přišli. Autoři se pokusili hledat pozitivnější východiska a nalezli prostor pro znovuoživování multikulturality a obnovování kontaktů. Uměleckým projektem Hraniční syndrom, který je i názvem sdružení umělců, se chtějí podílet na kultivaci obou národních společenství, která mají staletou společnou historii.

Jako autory nás překvapilo, jak dokonale před námi začala vystupovat další a další spojení z našich životů a z minulosti našich rodin. Naším společným cílem je umělecká konfrontace vizí těchto událostí, a to bez jakékoliv vnější cenzury.
Rea Michalová, kurátorka

Členové

  • David Saudek (malíř)
  • Jaroslav Valečka (malíř)
  • Martin Káňa (sochař)
  • Hansjürgen Gartner (Künstlerhaus Wien, Bayerischen Kulturrat, München, člen Sudetendeutschen Akademie der Wissenschaften und Künste, München)
  • Lothar Joachim Gartner (President Künstlerhaus Wien, Titularprofessor der Republik Österreich, řádný člen Sudetendeutschen Akademie der Wissenschaften und Künste, München, čestný člen Ruské akademie umění)
  • Rea Michalová (kurátorka)

Spolupracující kurátoři

  • Helena Fenclová (zástupkyně ředitelky galerie Klatovy / Klenová)
  • Mgr. Jan Samec (ředitel Galerie umění Karlovy Vary)

Výstavy

  • 2013 Hraniční syndrom, Galerie Uffo Trutnov[3]
  • 2013 – 2014 Hraniční syndrom, Galerie Michal's Collection[4]
  • 2014 Hraniční syndrom, Ostrale – Internationale Ausstellung zeitgenössischer Künste, Drážďany[5]
  • 2014 Hraniční syndrom (Martin Káňa, David Saudek, Jaroslav Valečka), Zámek Klenová[6]

Odkazy

Reference

  1. Hansjürgen Gartner
  2. Lothar Joachim Gartner. www.joachim-lothar-gartner.at [online]. [cit. 2015-03-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02.
  3. výstava Galerie Uffo Trutnov. archiv.trutnovinky.cz [online]. [cit. 2015-03-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02.
  4. Výstava v galerii Michalś collection, 2014
  5. Drážďany, Fokus auf brisante Kunstprojekte Osteuropas, 2014. www.ostrale.de [online]. [cit. 2015-03-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-07.
  6. Hraniční syndrom, Zámek Klenová, 2014

Literatura

  • Rea Michalová, Hraniční syndrom (Martin Káňa, David Saudek, Jaroslav Valečka) 2013, ISBN 978-80-260-5031-5
  • Rea Michalová, Borderline-Syndrom, Martin Káňa, David Saudek, Jaroslav Valečka, 8. Internationale Ausstellung zeitgenössischer Künste in Dresden OSTRALE´O14, 2014, ISBN 978-80-905607-0-3
  • Vlastimil Tetiva, Jaroslav Valečka (monografie), Alšova jihočeská galerie, 2010

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.