Howard Hughes

Howard Robard Hughes (24. prosince 19055. dubna 1976) byl americký letecký konstruktér, pilot, podnikatel, filmový režisér a producent. Proslul především díky překonání světového rekordu v rychlosti letu (566 km/h), rekordu v délce letu kolem země (91 hod), konstrukci letounů Hughes H-1 Racer a Hughes H-4 Hercules, produkci filmů Pekelní andělé (Hell's Angels) a Psanec (The Outlaw), a nakonec i stále více excentrickým způsobem života. Byl znám jako nenapravitelný sukničkář, výstřední člověk a jeden z nejbohatších lidí na světě. Ke konci jeho života dosahovalo jeho bohatství výše 8 miliard dolarů, což bylo takřka astronomické číslo.

Howard Hughes
Narození24. prosince 1905
Houston
Úmrtí5. dubna 1976 (ve věku 70 let)
Houston
Příčina úmrtíinfarkt myokardu a selhání ledvin
Alma materKalifornský technologický institut
The Thacher School
Riceova univerzita
Fessenden School
Povolánífilmový producent, filmový režisér, inženýr, pilot, magnát, letecký inženýr, podnikatel, vynálezce, herec, podnikatel, restauratér, filantrop, designér, astronom, matematik, chemik, malíř, kosmonaut, parašutista, výsadkář, voják, ostrostřelec, rybář, lovec, hudebník, básník a scenárista
OceněníZlatá medaile Kongresu
Národní letecká síň slávy
Nábož. vyznánímetodismus
ChoťElla Botts Rice (1925–1929)
Jean Peters
Partner(ka)Katharine Hepburnová (1937–1938)
Ava Gardner (od 1943)
Ginger Rogersová
Gloria Vanderbilt
Terry Moore
RodičeHoward R. Hughes, Sr. a Allene Stone Gano
Podpis
Webwww.hhmi.org
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dětství a dospívání

Narodil se ve městě Humble v Texasu 24. prosince 1905, ale uvedené datum narození někteří jeho životopisci zpochybňují. Dle NNDB.com „Hughes tvrdil, že se narodil na Štědrý den, ale podle záznamu o křtu se ve skutečnosti narodil 24. září“.[1] Jeho matka se jmenovala Allene Gano Hughes, otec Howard Robard Hughes st., vynálezce a vlastník patentu vrtného hrotu schopného pronikat i nejtvrdší horninou. H. R. Hughes st. v roce 1909 založil firmu Hughes Tool Company pro výrobu těchto vrtných hrotů, které začaly používat všechny naftařské společnosti, a díky tomu později nebývale zbohatl.

V mládí vyrůstal pod velkým vlivem své matky, která byla posedlá ochranou svého syna před bakteriemi a nemocemi. Od svého otce zdědil zájem o všechny mechanické věci - když mu bylo dvanáct let, otiskly jeho fotografii místní noviny jakožto prvního chlapce v Houstonu, který vlastní jízdní kolo s motorovým pohonem, které si sám sestrojil.

Oba jeho rodiče zemřeli krátce po sobě během dvou let v období jeho dospívání. Allene Hughesová zemřela ve věku 39 let v březnu roku 1922 kvůli komplikacím v těhotenství. Ani ne o dva roky později, v lednu roku 1924, zemřel jeho otec na infarkt. Ačkoli měl tetu, která zemřela na tuberkulózu, nikdo z jeho rodičů nezemřel na žádnou infekční nemoc, která by mohla mít spojitost s počátky jeho pozdějšího strachu před nemocemi a posedlostí zdravotní prevencí.

Protože závěť jeho otce od smrti jeho matky nebyla pozměněna, zdědil 75 procent multimiliónového dědictví, jehož součástí byly stále rostoucí zisky z důlních vrtů. Brzy po smrti svého otce předčasně ukončil studium na Rice University v Houstonu a v červnu roku 1925 se ve věku 19 let oženil s Ellou Riceovou (Ella Rice). Krátce nato se odstěhoval do Hollywoodu, kde měl v úmyslu proslavit se jako filmový režisér a producent.

Osobní život

Mezi jeho vůbec nejznámější partnerky a přítelkyně patřila hollywoodská filmová hvězda Katherine Hepburnová.

O nejzajímavějším období života Howarda Hughese pojednává oskarový film režiséra Martina Scorseseho Letec (The Aviator) z roku 2004.

V roce 1971 sepsal spisovatel Clifford Irving o Howardu Hughesovi knihu, kterou vydával za jeho osobní paměti, přestože byla zcela vykonstruovaná. Irving tím docílil jednoho z největších mediálních podvodů a skandálů a byl následně odsouzen za podvod na 2,5 roku do vězení. O Cliffordu Irvingovi a jeho díle byl posléze natočen film Skandál (The Hoax) z roku 2006, natočený režisérem Lasse Hallströmem s Richardem Gerem v hlavní roli.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.