Hoboken (New Jersey)

Hoboken je město v americkém státě New Jersey, v okrese Hudson County. Rozkládá se na západním břehu řeky Hudson naproti Manhattanu. Má rozlohu 5,1 km² a 50 005 obyvatel (2010). Město je součástí Newyorské metropolitní oblasti. V Hobokenu je nejdůležitější newyorské vlakové nádraží Hoboken terminal. Město je známé tím, že se zde uskutečnil první zdokumentovaný baseballový zápas v historii. V Hobokenu je také jedna z nejstarších technických univerzit ve Spojených státech, Stevens Institute of Technology.

Hoboken
Hobokenská radnice
Poloha
Souřadnice40°45′ s. š., 74°2′ z. d.
Nadmořská výška8 m n. m.
Časové pásmoUTC-5/-4 (letní čas)
StátSpojené státy americké Spojené státy americké
federální státNew Jersey
okresHudson County
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha5,2 km²
Počet obyvatel50 005 (2010)
Hustota zalidnění9 616,3 obyv./km²
Správa
StarostaDawn Zimmerová
Vznik1849
Oficiální webwww.hobokennj.org
PSČ07030
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hoboken

Dějiny

Území města byla původně záplavová oblast mezi řekou Hudson na východě a Jerseyskými skálami na západě. Původními obyvateli území byli indiáni z kmene Lenapi. První doložený příchod Evropanů je z roku 1609, kdy zde zakotvil při objevné výpravě Henry Hudson. Poté se zde začali usazovat nizozemští kolonisté a území spadalo pod správu guvernéra Nového Amsterdamu. V roce 1643 zde byl založen první pivovar v Severní Americe. Po roce 1664 se území dostalo do rukou Angličanů, a mělo převážně zemědělský charakter. Významnou osobou pro další rozvoj Hobokenu byl plukovník John Stevens (1749 – 1838). jako první začal pro toto území používat název Hoboken, původ jména je ale nejasný. V roce 1811 začal Stevens provozovat parní trajekt mezi Hobokenem a Manhattanem, což byl první komerční parní přívoz na světě. Ve 30. letech 19. století Stevens rozparceloval Hoboken na systém ulic, který je dodnes. V roce 1846 se zde konal první historický zaznamenaný zápas v baseballu, a Hobokenu se proto někdy říká rodné město baseballu. V roce 1849 získal Hoboken statut města. Koncem 19. století a na počátku 20. století se do města stěhovali převážně Němci, kteří zde v té době tvořili většinu obyvatel, a Hobokenu se říkalo Malé Brémy. Ve městě byly vybudovány velké loděnice, a stavba lodí se stala hlavním průmyslem v Hobokenu. Během první světové války bylo mnoho Němců odsunuto, a po válce se do Hobokenu začali stěhovat z Evropy Italové a Židé. Spojení s New Yorkem zlepšilo otevření Hollandova tunelu v roce 1927 a Lincolnova tunelu v roce 1937. V říjnu 2012 po hurikánu Sandy bylo polovina města postižena katastrofální povodní.

Významné osobnosti

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.