High Throughput Screening

High Throughput Screening (HTS) je vědecká experimentální metoda, která je užívaná v procesu vývoje nových léčiv. Za pomoci robotiky, softwaru pro zpracování dat a citlivých detektorů je možné rychle provádět miliony chemických, genetických a farmakologických testů. Tímto procesem tak lze rychle identifikovat aktivní sloučeniny, protilátky nebo geny, které modulují biomolekulární cestu. Výsledky těchto experimentů poskytují výchozí body pro návrh léčiva a pro pochopení aktivního místa v cíli léčiva.

Prakticky se jedná o robotizovanou automatizovanou pracovní jednotku, která dokáže provádět rutinní chemické, biologické či genetické testy v nepřetržitém provozu. Pomocí robotického ramena dokáže automaticky pracovat s vodnými roztoky či s roztoky DMSO. Zároveň disponuje mnoha senzory. Vše je propojené počítačovou jednotkou, ve které jsou testy zadávány, rozvrženy, vyhodnocovány a výsledky zpracovány. Především na poli medicinální chemie a molekulární biologie tedy tato metoda dramaticky urychluje získávání experimentálních výsledků.

Literatura

  1. Inglese J and Auld DS. (2009) Application of High Throughput Screening (HTS) Techniques: Applications in Chemical Biology in Wiley Encyclopedia of Chemical Biology (Wiley & Sons, Inc., Hoboken, NJ) Vol 2, pp 260–274 doi/10.1002/9780470048672.wecb223.
  2. Macarron, R.; Banks, M.N.; Bojanic, D.; Burns, D.J.; Cirovic, D.A.; Garyantes, T.; Green, D.V.; Hertzberg, R.P.; Janzen, W.P.; Paslay, J.W.; Schopfer, U.; Sittampalam, G.S. (2011). "Impact of high-throughput screening in biomedical research". Nat Rev Drug Discov. 10 (3): 188-195. doi:10.1038/nrd3368. PMID 21358738.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.