Henry Campbell-Bannerman

Henry Campbell-Bannerman (7. září 183622. duben 1908) byl britský státník, člen Liberální strany a premiér.

Henry Campbell-Bannerman
Premiér Spojeného království
Ve funkci:
5. prosinec 1905  3. duben 1908
PanovníkEduard VII.
PředchůdceArthur Balfour
NástupceHerbert Henry Asquith
Stranická příslušnost
ČlenstvíLiberální strana

Narození7. září 1836
Kelvinside, Glasgow
Úmrtí22. duben 1908
Downing Street, Londýn
ChoťCharlotte, Lady Campbell-Bannerman
RodičeSir James Campbell a Janet Bannerman
PříbuzníJames Alexander Campbell[1] a Louisa Campbell[1] (sourozenci)
SídloGlasgow
Alma materTrinity College, Cambridge
Profesepolitik a diplomat
NáboženstvíSkotská církev
Oceněnívelkokříž Řádu lázně
Řád lázně
Podpis
CommonsHenry Campbell-Bannerman
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mládí

Narodil se jako druhý nejstarší syn Jamese Campbella a jeho ženy Janet v Glasgowě. Původní příjmení si doplnil na základě podmínek dědictví po strýci z matčiny strany, který vlastnil panství Hunton Court v Kentu.

Studoval na střední škole v Glasgowě později krátce na Glasgowské univerzitě a studium ukončil na Trinity College v Cambridgi. Po studiu se zapojil do činnosti rodinné společnosti, která provozovala velkoobchod a soukenictví. Roku 1860 se oženil se Sarah Charlote Bruceovou.

Politická kariéra

Roku 1868 byl zvolen poslancem Dolní sněmovny za liberály v obvodu Stirling Burghs. Poté, co zastával několik méně významných funkcí, se stal roku 1884 ve druhé Gladstoneho vládě správcem Irska. Ve třetí a čtvrté Gladstoneho vládě zastával pozici ministra války.

Roku 1898 se stal vůdcem liberálů v dolní komoře parlamentu. Búrská válka rozdělila Liberální stranu na dva tábory a Bannerman musel vynaložit velké úsilí na udržení smíru uvnitř strany, která ve volbách roku 1900 utrpěla porážku. Nicméně ke sjednocení strany přispěl zákon o vzdělání a především odpor proti Chamberlainovu návrhu reformy daní, který byl silně protekcionistický a vedl by k omezení volného trhu. Po rezignaci Arthura Balfoura na pozici premiéra sestavil menšinovou vládu, rozpustil ihned parlament a vyhlásil nové volby. V nich liberálové zvítězili.

Premiér

V době, kdy byl premiérem, byla podepsána roku 1907 dohoda s Ruskem, kterou dojednával ministr zahraničí Edward Grey.

Jeho zdraví se ale zhoršovalo, 3. dubna 1908 rezignoval a jeho nástupcem se stal ministr financí H. H. Asquith. Bannerman setrval v Downing Street i po své rezignaci a je jediným předsedou vlády, který zde (22. dubna) zemřel. Byl pochován na hřbitově u kostela Meigle poblíž Belmonstkého hradu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henry Campbell-Bannerman na anglické Wikipedii.

  1. Kindred Britain.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.