Harrachovská hrobka

Hrobka svatého Kříže rodu Harrachů se nachází v centru Horní Branné. Hrobka, která byla postavena v pseudorománském stylu Františkem Arnoštem Harrachem (1799–1884) v letech 1840–1870, je unikátní stavbou tohoto stylu v severních Čechách. Samotná hrobka je obklopena veřejně přístupným parkem se vzrostlými stromy a lavičkami. Samotná hrobka je momentálně využívána jako obřadní síň k vypravení pohřbů.

Harrachovská hrobka
Poloha
AdresaHorní Branná, Česko Česko
Souřadnice50°36′33″ s. š., 15°34′3″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky18135/6-2543 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pod hrobkou se nachází krypta s ostatky zemřelých rodu Harrachů, které sem byly přesunuty 4. března 1875 z kaple sv. Aloise ve špitále, který se nachází vedle hrobky.[1] Nejznámější zde pochovaná osoba je patrně osvícený šlechtic Jan Nepomuk hrabě Harrach (1828–1909).

Architektura

Tvar hrobky vychází ze dvou soustředných osmiúhelníků. Její povrch je tvořen střídajícími se kvádry červeného a bílého pískovce z nedalekého lomu.[1] Do hrobky se vchází vstupním portálem bohatě zdobeným pásy pletenců a palmet. Vnitřní stěny osmiboké stavby jsou vykládané černými mramorovými deskami, na kterých jsou zlatým písmem vytesané tituly jednotlivých zde pohřbených členů rodu.

Historie

Celkem dvakrát se lupiči vloupali do hrobky s nadějí, že tu naleznou cenné předměty.[2] Poprvé to bylo v noci z 15. na 16. května 1925, kdy odnesli 3 mosazné svícny a mosazný lustr. Když však poznali, že se jedná pouze o mosaz, odhodili lup do nedaleké pískovny v lese Brabenci, kde za několik dní hrající si děti odcizené předměty nalezly.

Druhý pokus o loupež se stal v noci ze 4 na 5. srpna 1934. Ale tentokrát se lupiči nedostali do ochozu a odešli s nepořízenou.

Rekonstrukce

První rekonstrukce proběhla již v roce 1975 na náklady místní organizace Svazarm.

Rozsáhlá oprava objektu proběhla v letech 2009–2011 v rámci rozsáhlé obnovy historického centra obce (zámek, hrobka, kostel, špitál a další). Rekonstrukce byla financována obcí Horní Branná, dotací EU, dotací z fondu kulturního dědictví Libereckého kraje a Ministerstva kultury České republiky v celkové hodnotě 3,5 milionu korun.[3] Oprava byla provedena firmou akademického sochaře Jiřího Kašpara z Mostku. Rekonstruována byla především vnější fasáda (zbavení mechu, vyspárování, nahrazení drobných zdobných částí) a okolní park.

Reference

  1. Článek na Českém rozhlase. regiony.rozhlas.cz [online]. Dostupné online.
  2. Horní Branná. [s.l.]: Gentiana, Krkonožská 812, 514 01Jilemnice
  3. Krkonošský deník - rekonstrukce. krkonossky.denik.cz [online]. [cit. 2019-3-6]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.