Hanns Georg Heintschel-Heinegg

Hanns Georg Heintschel-Heinegg (5. září 1919 Kněžice, dnes součást Petrovic u Sušice5. prosince 1944 Vídeň) byl rakouský básník, student teologie a účastník rakouského odboje proti nacismu. V roce 1940 byl zatčen Gestapem a v roce 1944 odsouzen a popraven.

Hanns Georg Heintschel-Heinegg
Narození5. září 1919
Petrovice u Sušice
Úmrtí5. prosince 1944 (ve věku 25 let)
Vídeň
Povolánístudent, spisovatel a básník
RodičeWolfgang Heintschel-Heinegg
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Zámek Kněžice, rodiště Hannse Georga Heintschel-Heinegg

Hanns Georg Heintschel-Heinegg byl z rodiny výrobců vlněného zboží, která pocházela z Jindřichovic pod Smrkem. Jeho děd průmyslník Felix Heintschel byl v roce 1883 povýšen do šlechtického stavu. Hanns Georg se narodil na zámku Kněžice na Šumavě, který rodina získala v roce 1897. V roce 1906 se sem jeho otec Wolfgang von Heintschel Heinegg s rodinou přestěhoval z Vídně poté, co byl zámek přestavěn podle projektu Leopolda Bauera. V roce 1926 ale rodiče museli své statky v Kněžicích (dnes část Petrovic u Sušice), Žikově a Strunkově prodat pro platební neschopnost. Rodina se přestěhovala se svými třemi dcerami a synem zpět do Vídně. V roce 1930 začal Hanns Georg navštěvovat Tereziánskou akademii ve Vídni (Theresianum), kde se zabýval dějinami německé literatury a studia zakončil v roce 1937. Poté nastoupil v Innsbrucku do teologického konviktu Canisianum. Po připojení Rakouska k Německé říši musel studia přerušit a vrátil se do Vídně, kde se zapojil do rakouského hnutí odporu "Deutsche Freiheitsbewegung", později přejmenovaného na "Österreichische Freiheitsbewegung". Toto hnutí vedl kněz Roman Karl Scholz. Hanns Georg Heintschel-Heinegg se stal jednou z vůdčích osobností hnutí.

V roce 1940 bylo hnutí prozrazeno, když herec Burgtheatru Otto Hartmann zradil své druhy a udal je Gestapu. Dne 23. července 1940 byl Hanns Georg zatčen spolu s dalšími šestnácti předními členy hnutí. Byl potom držen v různých věznicích a kárných táborech, kde musel otrocky pracovat. Během pobytu v některých z nich napsal sbírku básní Der dunkelblaue Kranz - den getreuen Freunden gewidmet (Tmavomodrý věnec – věnováno věrným druhům).

K soudnímu procesu došlo až 22. února 1944 ve vídeňském Justičním paláci. Hanns Georg Heintschel-Heinegg byl obviněn z velezrady a spolu s dalšími odsouzen k trestu smrti. Byl popraven gilotinou 5. prosince 1944 v 18:31. Podrobné svědectví o jeho popravě podal evangelický kněz Hans Rieger, který mu před popravou poskytl poslední svaté přijímání. Druhého dne byl tajně pohřben na vídeňském ústředním hřbitově (Gruppe 40, Reihe 16, Nr. 28/IV).

Dílo

  • Vermächtnis (Odkaz), Querschnitt Verlag : Štýrský Hradec, 1947, s biografickém úvodu Rüdiger Engertha

Ocenění

Katolická církev zařadila Hannse Georga Heintschel-Heinegg do Německého martyrologia 20. století (Deutsches Martyrologium des 20. Jahrhunderts).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanns Georg Heintschel-Heinegg na německé Wikipedii.

Externí odkazy

  • MAREŠ, Jan. Hanns Georg Heintschel von Heinegg [online]. Jihočeská vědecká knihovna [cit. 2016-03-20]. Dostupné online. (česky)
  • Österreichisches Biographisches Lexikon 1815–1950. Vídeň: Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, 1959. Dostupné online. Kapitola Heintschel von Heinegg, Hanns Georg, s. 251. (německy)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.