Hajaja
Hajaja je skřítek, který se stal symbolem krátkých rozhlasových pohádek na dobrou noc. Poprvé Hajaja promluvil z vysílání Československého rozhlasu 2. ledna 1961.[1] Hlas mu v počátcích propůjčil herec Vlastimil Brodský, který se tím na dlouho stal pro široké masy posluchačů ztělesněním této postavy. Desetiminutové pohádky skřítka Hajaji jsou dodnes denně vysílány v rámci Klubu Rádia Junior na Dvojce Českého rozhlasu a na Rádiu Junior.
Počátky vysílání
Příprava první pohádky trvala přibližně rok. Nápad se zrodil kolem roku 1960 v redakci vědy a techniky Hlavní redakce pro děti a mládež Československého rozhlasu. Někdo tehdy poznamenal, že by nebylo špatné vyprávět každý večer nejmenším posluchačům příběh pro lepší usínání. Nápad se ujal a začaly přípravy. Jméno Hajaja vymyslela výtvarnice Olga Hejná. Skřítek s hlasem Vlastimila Brodského se stal od roku 1961 veselým a laskavým průvodcem do dětských snů.[1] Na úspěchu nového pořadu měl velkou zásluhu spisovatel Václav Čtvrtek a jeho manželka Vlasta Váňová, která byla rozhlasovou redaktorkou. Čtvrtek napsal pohádku pro první vysílání Jak Hajaja procitnul, ale i mnohé další pohádkové texty.[2]
Znělka
Znělkou je jednoduchý motiv hraný na flétnu. Autorem znělky je Jindřich Šidla a původně ji nahrál profesor Václav Žilka, v roce 1976 ji znovu nahrál Jiří Stivín a jeho znělka se používá doposud (2014)[3]. Vedle toho existuje též nahrávka Žofie Vokálkové z roku 2011[4]. Úvodní znělka své tóny postupně zesiluje, závěrečná je melodicky totožná, avšak zkrácená a své tóny naopak zeslabuje. Po úvodní znělce se vždy ozve laskavý pozdrav: „Dobrý večer, děti.
Zajímavá je rovněž rock'n'rollová parafráze „Hajaja-rock“ skupiny Sputnici z konce listopadu 1961.
Odkazy
Reference
- Hajaja [online]. Český rozhlas [cit. 2014-03-07]. Dostupné online.
- Dovolíte, jsem Hajaja - rozhlasové pohádky hlasem „Bródi“ [online]. Česká televize, 2011-01-03 [cit. 2014-03-07]. Dostupné online.
- Křestní list nahrávky, Archiv Českého rozhlasu
- Flétnistka Žofie Vokálková nahrála pro našeho Hajaju novou znělku Archivováno 24. 9. 2015 na Wayback Machine na stránkách Českého rozhlasu.
Externí odkazy
- Úvodní a závěrečná znělka Archivováno 11. 6. 2020 na Wayback Machine