Hain (Oybin)

Hain je malá německá vesnice na severních svazích hřebene Lužických hor na hranicích s Českou republikou, část obce Oybin v zemském okrese Zhořelec ve Svobodném státě Sasko. Spolu s ostatními sídly v okrese Zhořelec je Hain součástí Euroregionu Nisa, dobrovolného zájmového sdružení českých, německých a polských obcí, měst a okresů.

Hain
Pohled od Hainu směrem k Oybinu a dále na severovýchod
Poloha
Souřadnice50°50′3″ s. š., 14°43′18″ v. d.
Časové pásmoSEČ/SELČ
StátNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresZhořelec
ObecOybin
Hain
Správa
Statusmístní část
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografická poloha

Hain leží v nadmořské výšce 520 až 575 metrů mezi severními svahy hory Hvozd (750 m n. m., nejvyšší bod na saské straně vrcholu je ve výši 744 m n. m.) a návrším Jánské kameny (604 m n. m.). Vesnice se nachází přímo na česko-německé státní hranici, která v těchto místech zároveň představuje hranici mezi okresem Česká Lípa v Libereckém kraji a okresem Zhořelec v Sasku. Sousední českou vesnicí jsou Valy na katastrálním území obce Krompach. Státní hranici zde přetíná místní komunikace s oficiálním hraničním přechodem Krompach / Oybin-Hain, určeným pro pěší a cyklisty. Další hraniční přechod Krompach / Jonsdorf se nachází směrem na severozápad ve vzdálenosti asi 1300 metrů vzdušnou čarou od Jánských kamenů. [1] Kuriózní situace vzniká v místech, kde státní hranice půlí místní komunikaci nebo odděluje od sebe sousední budovy na území Hainu a Krompachu.

Historie

Mezi roky 1561 až 1566 nechal Benno von Salze usídlit první osadníky na pozemcích, které zde vznikly po vyklučení lesa, patřícího městu Žitavě. V roce 1564 je sídlo poprvé zmiňováno jako Henügen či Heun, o sto let později jako Heyn nebo Hayn, v 18. století se objevuje jméno Hahn a později opět Hayn.[2] V roce 1800 bylo v Hainu již 26 domů, v roce 1834 zde žilo 138 obyvatel. Převážně to byli tkalci, lesní dělníci nebo kameníci, kteří pracovali v nedalekých kamenolomech u Jonsdorfu, v nichž se těžil tvrdý pískovec, vhodný pro výrobu mlýnských kamenů.

V druhé polovině 19. století s rozvojem turismu se začal zvyšovat zájem i o tuto pohraniční lokalitu. V roce 1880 vybudoval Anton Zippe z Krompachu u Jánských kamenů hostinec "Zur Johannisstein". (Pozn.: budova stojí na české straně bezprostředně u státní hranice, v roce 1922 nechal majitel hostince postavit na vedlejším saském pozemku další objekt pro hosty z Německa).[3] Posléze následovala na území Hainu výstavba dalších penzionů, z nichž řada je v provozu až do 21. století. Při stavbě hostince se u Jánských kamenů našly různé historické předměty, jako halapartna ze 14. století, bronzové hroty šípů, mince, medaile či jezdecká pistole. Tyto archeologické nálezy byly uloženy v muzejní expozici na hradě Oybin.[4]

V dobách Německé demokratické republiky existoval v Hainu, podobně jako v sousedním Krompachu, dětský domov, toto zařízení však bylo v roce 2003 uzavřeno. Od roku 1954 byl Hain součástí zemského okresu Zittau, mezi roky 1994 až 2008 pak okresu Löbau-Zittau, rovněž později zrušeného.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hain (Oybin) na německé Wikipedii.

  1. Seznam. hraniční přechod Krompach / Oybin-Hain [online]. mapy.cz [cit. 2020-04-11]. Dostupné online.
  2. Digitales historisches Ortverzeichnis von Sachsen: Hain [online]. [cit. 2020-04-11]. Dostupné online. (německy)
  3. Johanisstein: Historie [online]. Krompach: Penzion Johanisstein [cit. 2020-04-11]. Dostupné online.
  4. KÜHN, Jiří. Janské kameny [online]. luzicke-hory.cz [cit. 2020-04-11]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.