Gynostema pětilistá

Gynostema pětilistá[1] neboli Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) je popínavá rostlina z čeledi tykvovité, jejíž původ je v oblastech jižní Číny. Je mrazuvzdorná až do –15 °C. Na zimu nadzemní části odumírají, na jaře však znovu obráží. Dá se pěstovat i v květináči. Rostlina je někdy označována jako pětilistý ženšen či jižní ženšen; s pravým ženšenem (Panax ginseng) ale příbuzná není a stejně tak nemá nic společného ani s ženšenem severoamerickým[2] (syn. ženšen pětilistý[3], Panax quinquefolius).

Gynostema pětilistá
Gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádtykvotvaré (Cucurbitales)
Čeleďtykvovité (Cucurbitaceae)
Rodgynostema (Gynostemma)
Binomické jméno
Gynostemma pentaphyllum
(Thunb..) Makino, 1902
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Léčivé účinky

Obsahuje přes 90 druhů damaranových saponinů (gypenosidů). Zhruba deset z nich je identických se ženšenovými panaxosidy. Obsahuje:[4]

  • ginsenosid Rb1 (gypenosid III)
  • ginsenosid Rc
  • ginsenosid Rb3 (gypenosid IV)
  • ginsenosid Rd (gypenosid VIII)
  • ginsenosid F2
  • ginsenosid Rg3
  • ginsenosid malonyl-Rb1
  • ginsenosid malonyl-Rd
  • gypenosidy XVII, IX a XV (totožné se saponiny Panax notoginseng)
  • gypenosidy XVII a IX (totožné se saponiny Panax quinquefolium)

Široce rozšířená informace, že gynostema obsahuje vyšší koncentraci saponinů než ženšen, není v obecném měřítku pravdivá; samotné saponiny tvoří zhruba 2,4 % sušené drogy[5], z toho zastupují ženšenové saponiny asi čtvrtinu. Gynostema ale obsahuje i další látky, takže ji není správné vnímat jako náhradu ženšenu (slabší či silnější ženšen), ale jako léčivku s vlastním použitím.[4]

Krom saponinů obsahuje, stopové prvky, vitamíny, aminokyseliny a bílkoviny. Po staletí lidé věří, že umí prodloužit život. V místech kde lidé pijí odvar z jejích listů, se běžně dožívají velmi vysokého věku. Posiluje činnost srdce, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Reguluje krevní tlak - vysoký snižuje, nízký naopak dokáže zvýšit. Uvolňuje křeče, posiluje nervový systém, stimuluje funkci jater, působí jako prevence proti rakovině.

Reference

  1. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online.
  2. Biolib: Panax quinquefolius [online]. Dostupné online.
  3. VALÍČEK, Pavel et al. Léčivé rostliny tradiční čínské medicíny. Hradec Králové: Svítání, 1998. ISBN 80-86198-01-4.
  4. ŠTÍTNICKÝ, Boris. Gynostema pětilistá (jiaogulan) [online]. Boris Štítnický, 2009-08-27 [cit. 2012-05-06]. Dostupné online.
  5. Z. Zhang; Xie Huang. Analysis of medicinal and nutritional components in Gynostemma pentaphyllum. [s.l.]: Shanxi Daxue Xuebao Ziran Kexueban S. 307–310. (čínsky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.