Gymnázium Botičská

Gymnázium Botičská je střední škola gymnaziálního typu v Praze, založená v roce 1956. Sídlí v centru města v historické budově architekta Josefa Srdínka budované v letech 1882–1884, která vznikla jako jedna z nových budov nahrazujících starý chudobinec svatého Bartoloměje.[pozn. 1][1]

Gymnázium Botičská
ZkratkaGyBot
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelHlavní město Praha
Datum založení1956
IČO61388106
REDIZO600004724
ŘeditelMgr. Stanislav Luňák
ZástupceMgr. Eva Kotrčová
Mgr. Jiří Ševčík
AdresaBotičská 424/1
128 01 Praha 2 – Nové Město
Zeměpisné souřadnice50°4′9″ s. š., 14°25′6″ v. d.
Počet žákůcca 400
Oficiální webhttp://www.gybot.cz/
Obory vzdělávání
  • 79-41-K/404 Gymnázium – přírodovědné
  • 79-41-K/41 Gymnázium
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zřizovatelem je hlavní město Praha. Ve třinácti třídách čtyřletého studia studuje zhruba 400 žáků (situace k roku 2009).[2] Gymnázium je zaměřené na přírodovědné předměty, hlavně na biologii a chemii; jedná se o fakultní školu Přírodovědecké fakulty UK v Praze a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy.[3]

V zahradě školy je sportovní areál, který se v zimě zakrývá nafukovací halou. Studenti mohou dále cvičit v tělocvičně a posilovně.

V suterénu budovy je provozováno Středisko volného času. Studenti mohou v rámci střediska navštěvovat kroužky, například Klub náruživých přírodovědců, keramiku, latinu, jazykové kroužky, sportovní hry a další.

Gymnázium používá systém Škola OnLine, který umožňuje informovat studenty a rodiče o rozvrhu, suplování, prospěchu, chování, docházce a školních akcích.[4]

Tradice gymnázia Botičská

Mezi tradice gymnázia patří:[4]

  • studentské odborné práce BOČ („Botičská Odborná Činnost“), od roku 2013 se z nich i maturuje
  • přírodovědný seminář, ve druhém ročníku (Ornitologie, fotografie, zajímavé pokusy z chemie, praktická botanika, mikrobiologie, jaderná fyzika, exkurze, etologie…)
  • středoškolská odborná činnost
  • maturitní ples – leden nebo únor
  • výměnné zájezdy do zahraničí Izrael projekt GAIA, Německo (Bochum) v rámci projektu Comenius
  • zahradní slavnost – červen
  • lehkoatletické přebory = sportovní den
  • vánoční volejbalový turnaj „VAVOT“ a vánoční koncerty „VAKONC“
  • historicko-literární soutěž „Toulky Prahou“
  • olympiády a jiné soutěže
  • projekty na začátku školního roku

Kurzy a projekty

Škola zařazuje do výuky v každém ročníku výchovně-vzdělávací kurz nebo soustředění. První ročník adaptační soustředění a lyžařský kurz, druhý ročník přírodovědný kurz, třetí ročník sportovně-turistický kurz a čtvrtý jazykově-mediální kurz.

Nedílnou součástí výuky jsou i projekty, například projekt Botič (faunu a flóru, chemické a fyzikální vlastnosti a krásy povodí potoka Botiče). Nebo projekt jazykově-mediální, ve kterém studenti zpracovávají v cizím jazyce život a dílo vědecké osobnosti.

Vybavení školy a aktivity školy

Gymnázium má odborné učebny a laboratoře pro výuku biologie, chemie, fyziky, cizích jazyků, zeměpisu, společenských věd, dějepisu, ateliér a keramickou dílnu pro výuku výtvarné výchovy a dvě počítačové třídy.

Ve výbavě školy nechybí ani hvězdářské dalekohledy, triedry, GPS, binokulární lupy, mikroskopy a mnohé další. Většina učeben je nastálo vybaveno datavideoprojektory nebo televizí.

V suterénu školy je zřízeno Středisko volného času (posilovna, stolní tenis, kulečníková herna, keramická dílna, knihovna, studentský klub, školní bufet.

Škola nemá vlastní jídelnu, ale stravování pro studenty je zajištěno v jídelně VOŠES a SPŠPT v Podskalské ulici (asi 5 minut chůze od budovy Gymnázia Botičská).

Projekt GAIA a Comenius

Jedná se o environmentální project s mezinárodní izraelskou školou v Tel Avivu, spočívá ve sledování počtu vybraných druhů ptáků a jejich hnízdní úspěšnosti a jejich schopnosti hubit škůdce. Projekt Comenius je zaměřen na spolupráci studentů a učitelů v rámci EU.

Významní absolventi

Odkazy

Poznámky

  1. Původní chudobinec stával v prostorách současného Ministerstva spravedlnosti.

Reference

  1. http://www.gybot.cz/rubrika/156-O-skole-Historie-budovy/index.htm - Historie budovy
  2. INSPEKČNÍ ZPRÁVA čj. ČŠIA-1/10 [online]. Česká školní inspekce, Pražský inspektorát, 2010 [cit. 2014-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-21.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.