Guéridon
Guéridon (z franc.) je přídavný stolek nebo stojan ve tvaru kandelábru nebo zdobené nohy, kterých může být i víc; kandelábr někdy nahrazuje socha či figurální motiv. Může sloužit jako servírovací stolek na nápoje nebo kontejner na květiny (pak se jeho termín prolíná s figurální žardiniérou), jindy slouží jako podstavec pro lampu či svíci, pak může být nazván girandola.
Historie
Guéridon se rozvíjel při luxusním stolování, a dále se odvozoval z chrámového stojanu na velikonoční svíci (paškálu), pulpitů a podstavců ve tvaru služebných soch. V Evropě se začal používat v období renesance a manýrismu. Renesanční guéridon bývá masivní, má architektonický tvar římského sloupu s patkou a hlavicí, stély či obelisku. Od druhé poloviny 17. století byl na dvoře krále Ludvíka XIV. zaveden francouzský termín guéridon, který podle britské encyklopedie[1] označoval mladého afrického ženicha a stolek v barokním interiéru byl především figurou černocha nebo Maura jako dřevořezba nebo kamenná plastika. Řezaný figurální podstavec ovšem může mít podobu různých služebníků (mouřenín, otrok, zajatec - osmanský Turek), nebo mytologické postavy či zvířete. Nejčastější jsou guéridony v období od 18. století do historismu 19. století.
Typy
- drobný troj- až čtyřnohý stolek s dekorativně zdobenou deskou (intarzií, mozaikou) nebo s odklápěcím poklopem baru, či samotná trojnožka s chladicí nádobou;
- dvounohý přízední stolek s párovými figurami nosičů
- kandelábr jako samostatná nebo párová stabilní dekorace interiéru nebo exteriéru, často kamenná či štuková
- figurální kandelábr antropomorfní: mytologická postava, anděl, Maur, zoomorfní: slon, želva, labuť, ryba apod.
- funkcionalistický stohovatelný stolek ze dřeva či plastu[2].
Materiály
Galerie
- Guéridon - žardiniéra, Častolovice (zámek), pískovec, kolem 1700
- Párové gueridony, dřevořezba, Skokloster, Švédsko 1700-1725
- Guéridon s putti, zámek Caputh u Postupimi, asi 1720
- Pár guéridonů-Maurů (světlonošů?), Itálie, 1700-1720
- Guéridon paní Recamiérové, Paříž 1798
- Empírový chladič nápojů, lapis lazuli a bronz, Rusko 1800-1810
- Chrámový guéridon, dřevo, Roissy-en-France
Odkazy
Reference
Literatura
- Milan Togner: Historický nábytek: terminologický slovník historického nábytku od gotiky po počátek XX. století: materiálová skladba-technologie-typologie a slohové projevy. Nakladatelství Datel Olomouc 1993, s. 40-41, 62.
- Ottův slovník naučný, sv.38, 1907, s. 588 online
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu guéridon na Wikimedia Commons
- https://www.vocabulary.com/dictionary/gueridon