Grant Wood

Grant DeVolson Wood (13. února 1891 Anamosa12. února 1942 Iowa City) byl americký malíř, zakladatel amerického regionalismu.

Grant Wood
Autoportrét okolo roku 1925, Figge Art Museum
Rodné jménoGrant DeVolson Wood
Narození13. února 1891
Anamosa
Úmrtí12. února 1942 (ve věku 50 let) nebo 13. února 1942 (ve věku 51 let)
Iowa City
Příčina úmrtíkarcinom pankreatu
NárodnostBílí Američané
Alma materSchool of the Art Institute of Chicago
Julianova akademie
Washington High School
Povolánímalíř, vysokoškolský učitel a tiskař
ZaměstnavatelIowská univerzita
PříbuzníNan Wood Graham (sourozenec)
Podpis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pocházel z kvakerské zemědělské rodiny, po smrti otce se přestěhoval do Cedar Rapids, záhy se vyučil práci se dřevem a kovem, načež se vyučil v umělecké škole v Minneapolis. Od roku 1913 studoval na večerní škole při Art Institute of Chicago. Velký vliv na něho měla dlouhá cesta po Evropě ve 20. letech, kde studoval impresionisty a postimpresionisty, ale seznámil se zde i s vlámským uměním 15. století. V roce 1932 pomáhal vybudovat uměleckou kolonii Stone City Art Colony u Cedar Rapids. V letech 1934–1941 vyučoval malbu na University of Iowa, nedlouho po odchodu z univerzity předčasně zemřel na rakovinu slinivky.

Woodovo umění je dnes vymezováno jako regionalismus, jehož podstata spočívá v zachycování typického amerického venkovského života především klasickými technikami. Wood jednoznačně odmítá evropskou abstrakci. Regionalismus je spojen s 30. lety, tedy s dobou Velké hospodářské krize, takže je zde často zachycen i sociální rozměr. Sám Wood je znám především díky svému obrazu Americká gotika (American Gothic) z roku 1930. Obraz se stal často citovanou i parodovanou ikonou americké kultury, mj. i v seriálu Simpsonovi.[1] Známý je také ironický obraz Dcery revoluce (Daughters of Revolution) z roku 1932.

Obrazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grant Wood na anglické Wikipedii.

  1. Grant Wood | American artist. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-05-27]. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.