George Mikes

George Mikes, původně Mikes György (* 15. února 1912 Siklós30. srpna 1987 Londýn) byl anglický spisovatel a novinář maďarského původu. Jeho nejznámějším dílem je Jak být cizincem (How to be an Alien, první vydání 1946).

George Mikes
Narození15. února 1912
Siklós
Úmrtí30. srpna 1987 (ve věku 75 let)
Londýn
Povoláníspisovatel, novinář a životopisec
NárodnostMaďaři
Alma materUniverzita Loránda Eötvöse v Budapešti (do 1933)
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a dílo

Vystudoval Univerzitu Loránda Eötvöse a pracoval jako právník, postupně začal psát pro budapešťské noviny divadelní kritiky a v roce 1938 ho deník Reggel vyslal do Londýna jako zahraničního dopisovatele. Po vypuknutí války zůstal Mikes vzhledem ke svému židovskému původu v Anglii[1] a pracoval pro BBC, v roce 1946 získal britské občanství. Ve stejném roce vydal Jak být cizincem (s ilustracemi Nicolase Bentleyho), ironický popis zvyků a mravů ostrovní společnosti viděných očima přistěhovalce z kontinentu. Kniha zaujala britské čtenáře typickým suchým humorem, prodalo se jí více než tři sta tisíc výtisků,[2] vzniklo i její televizní zpracování. V roce 1960 Mikes vydal pokračování Jak být originální, v němž reagoval na změnu životního stylu v poválečné Británii, charakterizované vzestupem životní úrovně, ztrátou tradiční izolace a překotnou modernizací; česky vyšly obě knihy v jednom svazku roku 1970 v překladu Zory Wolfové. Série knih Jak být… dosáhla devíti pokračování, z nichž česky vyšlo ještě Jak být chudým (Dauphin 2015, překlad Kamil Maxa). Mikes napsal také humorné cestopisy z Japonska, Izraele a Spojených států, knihu Číča: životopis kočky (česky vyšla 1996 v nakladatelství Svoboda, překlad Eva Marxová), podílel se na satirickém televizním pořadu That Was the Week That Was, psal pro The Observer, The Times Literary Supplement a maďarské vysílání Svobodné Evropy, byl předsedou londýnské pobočky PEN klubu. Vydal i vážné knihy: reportáž o osudech válečných zajatců We Were There To Escape – the true story of a Jugoslav officer, studii o politických represích v komunistickém Maďarsku A Study in Infamy: the operations of the Hungarian Secret Police (AVO) i životopis svého přítele, maďarského exilového spisovatele Arthura Koestlera nazvaný Arthur Koestler; the story of a friendship (1983).

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.