Gabriela Demeterová
Gabriela Demeterová (* 17. května 1971, Praha)[1] je česká houslová a violová virtuózka, sólistka světových orchestrů, první česká finalistka a absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina v Anglii, členka umělecké rady Akademie múzických umění v Praze.
Gabriela Demeterová | |
---|---|
Narození | 17. května 1971 (50 let) nebo 1971 (50–51 let) Praha |
Alma mater | Akademie múzických umění v Praze |
Povolání | houslistka a violistka |
Web | www |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kariéra
Vystudovala pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u prof. Nory Grumlíkové. Dále pak absolvovala postgraduální studium na Královské hudební akademii v Dánsku u prof. Marty Líbalové. Během studií se pravidelně účastnila mistrovských interpretačních kurzů po celém světě. Již řadu let se intenzivně věnuje studiu barokní hudby a její interpretaci na moderním nástroji s použitím dobových prvků.
Účastnila se mnoha soutěží doma i v zahraničí a získala řadu ocenění, např. na Kocianově houslové soutěži v České republice. Získala jako první Češka titul finalistky na Mezinárodní soutěži Yehudi Menuhina ve Folkestonu v Anglii .V roce 1993 vyhrála všechny hlavní ceny včetně titulu absolutního vítěze a zvláštní ceny za nejlepší interpretaci díla J. S. Bacha, to vše poprvé v historii této prestižní soutěže. Je také držitelkou druhé ceny, titulu laureáta a ceny Hlavního města Prahy v houslové soutěži Pražského jara. Dvakrát ji byla udělena prestižní cena „Premier Prix“ Českého hudebního fondu, za dosažená vítězství a reprezentaci české kultury na světových soutěžích. Byla nominována na „Talent roku“ ceny časopisu Harmonie. Její videoklipy jako jedny z prvních v oblasti vážné hudby získaly nominaci a prestižní ocenění „Pecka roku“ udělované každoročně asociací AČRA.
Gabriela Demeterová koncertuje v Evropě, USA, Jižní Americe i Japonsku. Spolupracuje s významnými tělesy a dirigenty po celém světě. K úspěšným koncertům patří například Dvořákův houslový koncert s dirigentem Liborem Peškem v pražském Rudolfinu, na jehož základě získala exkluzivní smlouvu u Supraphonu, nebo debut v Clowes Hall v americkém Indianapolisu, kde vystupovala s jedním z nejvýznamnějších amerických komorních orchestrů The Indianapolis Chamber Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Kirka Trevora. Ve Spojených státech amerických vystupovala též na proslulém festivalu The Summer Music Festival v hlavním městě státu Missouri v Columbii. Hrála také s obrovským ohlasem Dvořákův houslový koncert v Mexico City s orchestrem Orquesta Filarmónica de la UNAM pod taktovkou šéfdirigenta Zuohuang Chena v sále UNAM. Koncerty byly živě přenášeny mexickou televizí po celé Latinské Americe. S vlastním komorním souborem pravidelně pořádá vánoční koncertní turné po Japonsku.
Od roku 1995 byla sólistkou a uměleckou vedoucí komorního souboru Collegium českých filharmoniků. Ten se pod jejím vedením specializoval na interpretaci barokní hudby a málo známých děl českých autorů.
Partnerem v interpretaci barokní hudby je jí prof. Giedré Lukšaité-Mrázková (cembalo, hammerklavier, varhany). Spolupracuje také s klavíristy Renou Sharon, Norbertem Hellerem a Norou Škutovou. Na pódiu ji též bývá partnerem kytarista Pavel Steidl a Ozren Mutak.
V červnu 2005 založila soubor Collegium Gabriely Demeterové. Je jeho sólistkou a uměleckou vedoucí.
Od roku 1994 nahrává pro firmu Supraphon, u které vydala již třináct kompaktních desek. Dále pak nahrála CD k nejrůznějším projektům ve spolupráci s významnýmy českými interprety. Od roku 2003 nahrává též pro dánskou společnost Classico. Tam vydala již čtyři tituly. K nejnovějším patří Brahmsův houslový koncert pod taktovkou Douglase Bostocka s Komorní filharmonií Pardubice. K nejnovějším nahrávkám souborné provedení duchovních kantát Opella Ecclesiastica od českého barokního skladatele J. A. Plánického.
Gabriela Demeterová s úspěchem spolupracuje s interprety z jiných hudebních oblastí, například s P. Jandou, Noidem, A. Langerovou, P. Kolářem, Michalem Pavlíčkem, skupinou Sto zvířat, Kryštofem a Olympikem.
Byla také moderátorkou hudebního magazínu České televize Terra musica, podílela se na přípravě pořadů Rondo a Matiné. Spolupracuje se stanicí Vltava Českého rozhlasu.
Nejen koncertní činností se snaží přiblížit klasickou hudbu široké veřejnosti a mladému publiku. Je zakladatelkou mezinárodního hudebního festivalu „Barokní perly Gabriely Demeterové“, který se zaměřoval na podporu mladých talentovaných hudebníků. Smyslem festivalu bylo také podpořit rekonstrukci historických objektů. V lednu 2003 založila Nadační fond Gabriely Demeterové, který se stal hlavním organizátorem výše uvedeného festivalu. Jeho hlavním cílem je i nadále podpora mladých umělců a oprava kulturních památek.
Gabriela Demeterová hraje na housle z dílny italského mistra Giuseppa Roccy z roku 1855. V současné době má také tu čest a možnost hrát na housle “Princ Oranžský” italského mistra Giuseppa Antonia Guarneriho del Gesu z poloviny 18. století, které ji s velkou laskavostí zapůjčuje státní sbírka nástrojů Národního muzea v Praze.
Poznámky
- David Cummings, International Who's who in Music and Musicians' Directory, Routledge
Externí odkazy
- gabrielademeterova.com oficiální webové stránky Gabriely Demeterové
- ttps://www.youtube.com/channel/UCmnSQEQfZEm2RIQW--RAU-g?view_as=public oficiální Youtube Gabriely Demeterové
- Gabriela Demeterová na Facebooku
- Gabriela Demeterová na Twitteru
- https://itunes.apple.com/us/artist/gabriela-demeterová/id283477652 Gabriela Demeterová na iTunes
- http://kultura.dama.cz/clanek.php?d=6506
- Rozhovor pro časopis SUPER
- http://www.babinet.cz/zobraz.php?1304
- O zálibě G. Demeterové
- http://www.rozhlas.cz/hradec/navsteva/_zprava/382311
- http://www.aviso.cz/archiv/demet.htm
- http://old.supraphon.cz/cs/katalog/databaze-titulu/detail-titulu/?idtitulu=2002001
- http://www.muzikus.cz/projekty/Romanticky-koncert-v-ramci-festivalu-Struny-podzimu-s-Gabrielou-Demeterovou~02~listopad~2005