Furlánské víno
Furlánské víno (italsky Vino del Friuli, furlálnsky Vin dal Friul) je víno z italského kraje Furlánsko. Specifickou chuť tohoto vína vytváří místní klima a poloha kraje, který leží pod Alpami a z jihu je omýván mořem. Víno se zde pěstuje přibližně 2 500 let a mnohé odrůdy révy pocházejí z této doby. V této oblasti se vytváří asi 2,5% veškerého vína vyrobeného v Itálii.[1]
Mezi typické odrůdy této oblasti patří Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Refosco, Merlot, Friulano, Rulandské bílé a Malvasia.
Dějiny místního vína
Ve 3. století př. n. l. Furlánsko ovládli Římané a do kraje vyslali množství římských kolonistů, kteří zde založili různá města (mezi nejznámější patří Aquileia). Příchod římských kolonistů vedl k rychlému zániku keltské kultury a keltského jazyka na území kraje. Římané ve Furlánsku vysadili mnoho vinic a víno se stalo typickým produktem kraje. Řecký spisovatel Herodianos ve 3. století píše o Frulánsku jako o kraji plném vinic a skladů kvalitního vína. Víno se vyváželo do všech končin Starověkého Říma. Nejslavnější starořímské víno z Frulánska bylo Pucinum, které bylo velmi proslulé. Víno Pucinum je předkem dnešního vína Refosco.
Ve středověku se do Frulánska dostali vinné odrůdy z Francie, Řecka a z Malé Asie.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Furlanské víno na slovenské Wikipedii.
- SONKIN, Loren. Friuli White Wines: Refreshing (and Sometimes Quirky) [online]. intowine.com [cit. 2015-12-31]. Dostupné online. (anglicky)