Svobodný a otevřený software

Svobodný a otevřený software (FOSS z anglického free and open-source software) je v informatice označení pro software, který je zároveň svobodný a otevřený.[1] To znamená, že tento software může kdokoliv používat, kopírovat, studovat i měnit a zdrojový kód je volně sdílen, takže kdokoliv ho může upravovat a vylepšovat.[2] Opakem je software s uzavřeným kódem (proprietární software), který je chráněn omezujícím autorským právem a jehož zdrojový kód není obvykle uživatelům přístupný.

Mezi výhody používání svobodného a otevřeného software patří snižování nákladů na software, vyšší bezpečnost (zejména vůči malware), ochrana soukromí uživatelů a umožnění větší kontroly nad jejich vlastním hardwarem. Svobodné a otevřené operační systémy (jako je Linux a nástupci BSD) pohánějí miliony serverů, stolních počítačů, chytrých telefonů (např. operační systém Android) a dalších zařízení.[3][4] Licence svobodného softwaru a open-source licence používá mnoho softwarových balíků.

Reference

  1. FELLER, Joseph (ed.), 2005. Perspectives on Free and Open Source Software. [s.l.]: MIT Press. ISBN 978-0262062466. (anglicky)
  2. FREE SOFTWARE FOUNDATION. What is free software? [online]. [cit. 2011-12-14]. Dostupné online. (anglicky)
  3. HATLESTAD, Luc. LinuxWorld Showcases Open-Source Growth, Expansion. InformationWeek. CMP Media, LLC, August 9, 2005. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-02. (anglicky)
  4. CLABURN, Thomas. Study Finds Open Source Benefits Business. InformationWeek. CMP Media, LLC, January 17, 2007. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-11-25. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.