Františkánský klášter (Turnov)

Františkánský klášter v Turnově je zaniklý konvent který, existoval v letech 16511950. Nachází se v severovýchodní části hlavního turnovského náměstí Českého ráje. Budova v současnosti slouží potřebám pošty, která v zastřešeném rajském dvoře provozuje přepážky pro veřejnost. Budova kláštera s přilehlým kostelem sv. Františka z Assisi je chráněna jako kulturní památka.[1]

Klášter františkánů v Turnově
Budova kláštera
Lokalita
StátČesko Česko
MístoTurnov
UliceSkálova
Souřadnice50°35′16″ s. š., 15°9′29″ v. d.
Základní informace
ŘádFrantiškáni
Založení1651
Zrušení1950
Odkazy
Kód památky41759/6-2816 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Dne 1. května 1651 založil Maxmilián z Valdštejna v Turnově františkánský klášter s kostelem sv. Františka z Assisi. Klášter byl určen pro dvanáct řeholníků a byl postaven na místě deseti starších měšťanských domů na rohu náměstí. Stavba byla ukončena roku 1654. V letech 16821685 bylo přistavěno v severovýchodním rohu kláštera směrem do zahrady křídlo. Roku 1707 vyhořel jak konvent, tak i kostel, ale byl brzy obnoven. Roku 1803 shořel kostel znovu a opět byl obnoven. Roku 1842 byla u východní části presbytáře vybudována nízká čtyřboká zvonice.

Zdejší františkáni měli dočasně v Turnově duchovní správu a konali v širokém okolí rozsáhlé misie. V klášteře byla velmi cenná knihovna. Jinak působili turnovští františkáni podle řádových regulí a jejich kostel sv. Františka se těšil značné oblibě a návštěvě věřících. Byli v něm vždy čeští řeholníci, i když počet byl vždy malý a na počátku 19. století to byli zpravidla dva až tři kněží a jeden až dva laičtí bratři. Komunita byla zlikvidována v roce 1950 v rámci Akce K, namířené totalitním komunistickým režimem proti klášterům.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-07-31]. Identifikátor záznamu 153882 : Klášter františkánský. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.