Frýdlant nad Ostravicí (nádraží)

Frýdlant nad Ostravicí (německy Friedland an der Ostrawitza) je železniční stanice v centrální části města Frýdlant nad Ostravicí v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji nedaleko řeky Ostravice. Leží na jednokolejných neelektrizovaných tratích 323 a 324. Ve městě se dále nachází železniční zastávky Frýdlant nad Ostravicí zastávka a Frýdlant nad Ostravicí-Nová Dědina.

Frýdlant nad Ostravicí
Nádraží v Frýdlantu nad Ostravicí
StátČesko Česko
KrajMoravskoslezský kraj
MěstoFrýdlant nad Ostravicí
Souřadnice49°35′21,12″ s. š., 18°21′16,92″ v. d.
Frýdlant nad Ostravicí (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice333542
Tratě323, 324
Nadmořská výška366 m n. m.
V provozu od1. ledna 1871
Zabezpečovací zařízeníESA 44
Dopravních kolejí6
Nástupišť (hran)2 (4)
Prodej jízdenek
Návazná dopravaMěstská hromadná doprava (autobusy)
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Stanice byla otevřena 1. ledna 1871 společností Císařsko-královská privilegovaná Ostravsko-frýdlantská železnice (K. k. priv. Ostrau-Friedlander Eisenbahn, OFE) z Ostravy do Frýdlantu. 1. června 1888 vybudovala druhou trať společnost Severní dráha císaře Ferdinanda, která propojila koncovou trať v Bystřici pod Hostýnem, kam roku 1882 dovedla společnost Kroměřížská dráha trať z Hulína, a nově dostavěný úsek z Krásna nad Bečvou (dnes součást Valašského Meziříčí) k frýdlantské trati jakožto alternativní spojení Vídně a Krakova, které tolik neohrožovala blízká hranice s Pruskem, KFNB zároveň od OFE odkoupila úsek Frýdek-Místek – Frýdlant nad Ostravicí

6. srpna 1908 pak projekt společnosti Frýdlantsko-bílská dráha (FBD) spojil Frýdlant s Bílou.

Po zestátnění KFNB v roce 1906 pak obsluhovaly stanici Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy, Frýdlantsko-bílská dráha byla zestátněna až roku 1945.[1] V roce 1965 byl úsek Ostravice-Bílá snesen kvůli výstavbě vodní nádrže Šance.

Popis

Nachází se zde dvě krytá ostrovní nástupiště s podchody, bezbariérovými výtahy a elektronickým informačním systémem.

Současný provoz

V GVD 2019/20 zde jezdí vlaky linky S5 do Ostravice převážně v hodinovém intervalu a vlaky linky S6 z Ostravy do Valašského Meziříčí ve špičce v půlhodinovém intervalu, mimo špičku a o víkendech převážně v hodinovém intervalu.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.