Feng-šuej
Feng-šuej ( výslovnost, čínsky pchin-jinem fēngshuǐ, znaky zjednodušené 风水, tradiční 風水; česky „vítr a voda“) je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město.[1]
Feng-šuej má dvě hlavní školy: školu formy a školu kompasu. Pracuje mimo jiné s polaritou jinu a jangu a s tzv. pěti elementy (voda, země, dřevo, oheň, kov) a snaží se mezi nimi nastolit harmonii prostřednictvím barev, tvarů, materiálů, vůní i zvuku. Jedním z pilířů této nauky je i čínská astrologie. V mnoha ohledech se podobá indickému systému Vástu šástra.
Pilíře učení feng-šuej
- Celé učení se opírá o tok energie čchi, která je všudypřítomná a vyživuje prostor kolem nás. Jejím zdrojem je neustálá dynamická přeměna energií Jin a Jang. Množství a kvalita energie čchi mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu.
- Živlový pentagram – univerzální systém, který udává životní element člověka, ovlivňuje harmonii mezi lidmi navzájem i harmonii prostoru a je pomocníkem při prevenci i léčení podle tradiční čínské medicíny.
- Schéma Pa-Kua – další univerzální systém, s jehož pomocí lze identifikovat hlubší příčiny problémů v životě lidí posouzením mikrokosmu, ve kterém člověk žije – jeho místností, pracovního stolu apod. Jednotlivé předměty, jejich umístění v prostoru a jejich současný stav vypovídají srozumitelnou řečí o kvalitě života lidí a o pravých příčinách jejich problémů či nemocí.
- Faktor času – všechno kolem nás je v neustálém pohybu, život lidí, ale i naší planety i celého kosmu se odehrává v různých časových cyklech, z nichž každý tento cyklus má svou specifickou energii. Významnou součástí je tradiční čínská astrologie a kosmologie, vycházející z dlouhodobého pozorného sledování přírody i nebeských událostí starověkými učenci.
Metody práce feng-šuej
Škola tvaru (formy)
Tvary mají velký význam, protože působí svojí energií i psychologickým působením na vědomé i podvědomé úrovni. Škola formy uvádí do souladu s okolím tvary půdorysů pozemků, domů, bytů i jejich vnitřní uspořádání. Podrobně kvalitu prostředí můžeme odhalit metodou Pěti zvířat.
Škola kompasu
Škola kompasu navazuje práci s energií na světové strany. Ze znalostí působení světových stran čerpají další techniky. Jednou ze stěžejních je metoda Bagua (Pakua), která řeší propojení prostoru a takových aspektů lidského života jako jsou zdraví, rodina, materiální hojnost atd.
Metoda Bazhi
Pracuje s energií podle světových stran podle Školy kompasu. Řeší harmonii z pohledu prostoru, času a vlivu vesmírných těles. Rozlišuje sektory s pozitivním působením na člověka a negativním.
Číslo Ming Kua
Používáme pro určení šťastných a nešťastných směrů lidí, které jsou odvozeny od jejich jednotlivých energetických charakteristik určených podle roku narození. Směry odvozujeme podle Školy kompasu.
Letící hvězda
Letící hvězda je metodou feng-šuej řídících se rozdělením prostoru Školou kompasu. „Mapuje“ energetické působení hvězd na náš prostor. Jedná se o proměny nastávající spojením různých charakteristik a vlastností hvězd a jednotlivých paláců diagramu Lo-šu.
Postoj vědy
Věda se k učení feng-šuej staví skepticky a kritizuje jeho koncept jako mystický a iracionální.[2]
Odkazy
Reference
- CHERYL., Grace,. Feng šuej jednoduše : změňte svůj život uvnitř a kolem sebe. 1. vyd. vyd. Praha: Grada 187 s. ISBN 8024751054. OCLC 886603065
- Slovník esoteriky a pavěd: Feng-shui
Literatura
- CHUEN, Lam Kam. Příručka Feng-Šuej. Překlad Markéta Řapková. 1. vyd. Praha: Václav Svojtka & Co., 1998. 159 s. ISBN 80-7237-066-9.
- CRAZE, Richard. Feng Shui. Překlad Ing. Gabriela Holčíková, Eva Matějová. Praha: OTTOVO nakladatelství, 2000. 64 s. ISBN 80-7181-383-4, ISBN 80-7181-382-6.
- PLZÁK, Pavel. Velká kniha Feng Šuej. Praha: Chvojkovo nakladatelství, 2014. 336 s. ISBN 978-80-86183-65-7.
- WARNECKE, Eckart. Feng Šuej v lásce a partnerství. Redakce Pavla Vokounová; překlad Lydie Stočesová; ilustrace Ushie Farkas-Dorner; redigovala Eva Matějková, obálku navrhla Viera Fabiánová. 1. vyd. Praha: Ikar, 2000. 127 s. ISBN 80-7202-701-8, ISBN 80-242-0425-8.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Feng-šuej na Wikimedia Commons
- (česky)Metody práce Feng shui
- Jak zařídit obývací pokoj podle Feng Shui