Felix Wankel

Felix Heinrich Wankel (13. srpna 1902, Lahr9. října 1988, Heidelberg) byl německý mechanik a konstruktér. Je po něm pojmenován Wankelův motor.

Felix Wankel
Narození13. srpna 1902
Lahr
Úmrtí9. října 1988 (ve věku 86 let)
Heidelberg
Místo pohřbeníBergfriedhof
Povolánívynálezce, inženýr a politik
Oceněnímedaile Johna Price Wetherilla (1971)
velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
Bavorský řád za zásluhy
Politická stranaNárodně socialistická německá dělnická strana
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
NSU Spider s Wankelovým motorem
Bývalá budova Technische Entwicklungsstelle (TES) v Lindau

Felix Wankel byl konstruktér bez vyššího vzdělání. Zabýval se problémem utěsnění strojních částí, které se pohybují v prostředí s vysokým tlakem a teplotou. Navzdory nedostatku vzdělání se v tomto oboru stal specialistou.

V období mezi první a druhou světovou válkou vybudoval v Lindau soukromou dílnu. Z ní později vznikl skutečný závod Wankel-Versuchs-Werkstätten (Wankelovy pokusné dílny). V tomto závodě probíhal ve spolupráci s leteckým ústavem během druhé světové války vývoj rozvodových posouvačů leteckých motorů. Rotační posouvač, který Wankel navrhl, umožňoval lepší plnění motoru a zvýšení jeho otáček a výkonu. Konec války a pokles zájmu o pístové spalovací motory v letectvu byl příčinou přerušení vývoje.

Wankel se zabýval i motory s rotujícími písty, které rovněž čelí těžkostem souvisejícím s utěsněním jejich pístů v bloku motoru. Dokladem jeho zájmu jsou patenty z let 1929 a 1934. Koncem druhé světové války byl Wankelův závod zničen.

Za několik let po válce byl za podpory Sdružení německých průmyslníků vybudován ve městě Lindau nový ústav a Wankel byl pověřen jeho vedením. Od roku 1951 spolupracoval Wankelův ústav a firma NSU Motorenwerke. Výsledkem společného vývoje je i Wankelův motor.

Související články

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Felix Wankel na německé Wikipedii a Felix Wankel na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • Ulrich Ch. Knapp: Wankel auf dem Prüfstand. Ursprung, Entwicklung und Niedergang eines innovativen Motorenkonzeptes (= Schriftenreihe: Cottbuser Studien zur Geschichte von Technik, Arbeit und Umwelt, Band 28). Waxmann, Münster [u. a.] 2006, ISBN 978-3-8309-1637-6.
  • Marlon Poggio: Felix Wankel – ein Wegbereiter des Nationalsozialismus in Baden? Zu seiner Rolle in der Wehrjugenderziehung in Heidelberg und in der Lahrer Notgemeinschaft. In: Die Ortenau 88 (2008), S. 481–498.
  • Marcus Popplow: Felix Wankel. Mehr als ein Erfinderleben. Sutton-Verlag, Erfurt 2011, ISBN 978-3-86680-763-1.
  • Kurt Möser, Dankwart Eiermann, Klaus-Dieter Eichler, Manfred Konrad: Felix Wankel – Einteilung der Rotations-Kolbenmaschinen. Faksimile und Kommentarband. Pagma Verlag, Nürnberg 2011, ISBN 978-3-9810758-3-0.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.