Bobotvaré

Bobotvaré (Fabales) je řád vyšších dvouděložných rostlin.

Bobotvaré
Hrachor lesní (Lathyrus sylvestris)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbobotvaré (Fabales)
Bromhead
čeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vítod Polygala calcarea

Charakteristika

Zástupci řádu bobotvaré jsou byliny i dřeviny. Převažují střídavé listy. Gyneceum je svrchní. Květy jsou často souměrné, s nepomnoženými tyčinkami. Shodnými znaky čeledí tohoto řádu jsou jednoduché perforace cév, velké zelené embryo v semeni a obsah kyseliny ellagové.

Celkem řád zahrnuje přes 20000 druhů v asi 760 rodech. Převážná většina druhů i rodů náleží do čeledi bobovité (Fabaceae). Rozšíření je kosmopolitní.

Taxonomie

V Cronquistově i Dahlgrenově systému řád bobotvaré figuruje, obsahuje ale jen 3 čeledi, dnes řazené všechny do čeledi bobovité (Fabaceae). Čeleď Surianaceae je zde řazena v řádu růžotvaré (Rosales), čeleď vítodovité (Polygalaceae) v řádu vítodotvaré (Polygalales). Podobná je situace i v Tachtadžjanově systému, kde je ovšem čeleď Surianaceae řazena do řádu routotvaré (Rutales). Rod Quillaja je v těchto systémech součástí čeledi růžovité (Rosaceae).

V současném pojetí obsahuje řád bobotvaré 4 čeledi. Jeho monofyletičnost má silnou podporu v analýze rbcL sekvencí chloroplastové DNA.

Seznam čeledí

Fylogenetický strom

Vzájemné příbuzenské vztahy zobrazuje následující fylogenetický strom:[2]

Fabales

Quillajaceae

Fabaceae

Polygalaceae

Surianaceae

Reference

  1. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online.
  2. Stevens, P. F. (2001 onwards). Angiosperm Phylogeny Website. Verze 14, červenec 2017; aktualizováno 20211-05-21. Řád Fabales. Dostupné online (anglicky)

Literatura

  • Judd et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. 2. ed. Sinauer Associates Inc, 2002. ISBN 978-0-87893-403-4.
  • Mártonfi P. Systematika cievnatých rastlín. Košice: Univ. P. J. Šafárika, 2003. ISBN 80-7097-508-3.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.